Státní veterinární správa (SVS) během týdne mimořádných kontrol zatím v drůbežím mase neodhalila zbytky antibiotik ani dalších nepovolených léků. Novinářům to v úterý řekl odstupující ministr zemědělství Petr Bendl.
Podle mluvčího SVS Josefa Dubna budou kontroly pokračovat. Drůbež v obchodech kontroluje také Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI), která by mohla mít první výsledky analýz na konci týdne.
Veterinární inspektoři provedli 47 kontrol, při kterých odebrali 61 vzorků drůbeže. Z toho 42 vzorků testovali na lék Metronidazol, zbývajících 19 na zbytky antibiotik a sulfonamidů. Kontrolováno bylo maso dovezené z Polska, Německa, Maďarska a Brazílie. Výsledky všech testů byly negativní.
SZPI zase odebírala vzorky masa v obchodech.
"Odebrané maso podrobíme analýze, zda tam antibiotika jsou přítomna, nebo ne. Pokud ano, uděláme další testy na kvantitu těch látek. První výsledky analýz budou známé zřejmě na konci tohoto týdne," řekl ČTK mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.
Inspektoři se zaměřili zejména na regiony sousedící s Polskem, kontrolují maloobchodní prodejny i přímý dovoz určený k prodeji.
Polská televize TVN nedávno ve svém pořadu "Uwaga!" (Pozor!) uvedla, že někteří chovatelé spolu se skupinou veterinářů vytvořili "mafiánský systém" dopování zvířat nelegálními látkami. Ty prý navíc pocházejí z černého trhu, hlavně čínského či vůbec neznámého původu, včetně karcinogenního metronidazolu.
Čeští inspektoři prověřují drůbeží maso kvůli polské aféře s antibiotiky - čtěte ZDE
Kontrola kvality potravin na webech? Nepřehledná a nedoladěná, tvrdí odborníci - čtěte ZDE
Autorka reportáže tvrdí, že nejde o senzační odhalení, ale o rozšířenou praxi, o které úřady vědí přinejmenším od roku 2008, nic však nepodnikají. Reportérka nabízela 25 chovatelům nelegální látky, žádný ji rovnou neodmítl, všichni se ptali na cenu.
Antibiotika chovatelé kuřatům a další drůbeži podávájí proti zánětům. Zvířata po nich také rychleji nabírají na váze. Podle odborníků ale může kontaminované maso poškodit třeba trávicí systém dětí. Někteří dokonce nepovolená antibiotika v drůbeži spojují s dřívějším dospíváním mládeže, hormonální disbalance nebo alergie.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist