Krajský soud v Praze ve čtvrtek propustil z vazby Petra Kotta, který je obžalován z korupce v kauze Davida Ratha. Jeho předchozí žádost o kauci soud počátkem září odmítl. Bývalý náměstek krajských nemocnic strávil ve vězení rok a půl. Vazbu už opustili dva obžalovaní ve stejné kauze - Kateřina Pancová a David Rath.

Kott už je na svobodě, do Rudné u Prahy, kde bydlí, ho odvezl jeho advokát Tomáš Sokol. "Asi pojedu domů a začnu žít. Budu pracovat v Nemocnici Na Bulovce," řekl novinářům po opuštění vazby Kott. Do práce pravděpodobně nastoupí příští týden.

Kottův obhájce Sokol označil rozhodnutí jako "poměrně pozitivní". "Doufal jsem, očekávat nic nelze, lze doufat," komentoval výsledek. Připomenul, že přetrvává obava z útěku jeho klienta. "Tuto obavu lze ale kompenzovat určitými opatřeními na svobodě," dodal.

Stejně jako bývalý poslanec a hejtman ČSSD David Rath, který byl z vazby propuštěn minulý týden v pondělí, musí i Kott odevzdat pas. Soudu zároveň slíbil, že se nebude vyhýbat hlavnímu líčení a je pod kontrolou probační a mediační služby. Trvá totiž hrozba jeho útěku.

Kott mohl odejít na svobodu hned, protože žalobce Petr Jirát si nechal lhůtu na rozmyšlenou, zda podá proti rozhodnutí stížnost, což ale podle něj účinek verdiktu neodkládá.

"Já jsem se nevyjádřil, takže pan doktor Kott bude dnešním dnem propuštěn z vazby," prohlásil Jirát. Usnesení soudu prý přezkoumá, až mu dorazí písemně. Podle něj je "teoretická možnost", že by mohl stížnost podat. Rozhodnutí by pak řešil pražský vrchní soud.

Jirát od počátku tvrdí, že u Ratha, Pancové i Kotta hrozí riziko skrývání se před hlavním líčením, například útěkem do zahraničí. Trojice lékařů s tím nesouhlasí a tvrdí, že v cizině nemají žádné prostředky.

Kott už o propuštění žádal počátkem září. Tehdy ale jeho žádost soud zamítl.

Bývalý poslanec měl coby šéf středočeské VZP pomoci Rathově firmě získat smlouvu na ordinaci v Hostivici u Prahy. Příslušnou smlouvu Kott údajně podepsal i přesto, že expertní komise vznik další ordinace ve městě nedoporučovala.

Po odchodu z VZP se stal spolupracovníkem hejtmana Davida Ratha. Kott byl údajně koordinátorem pro převod pěti středočeských krajských nemocnic na neziskové nemocnice a za organizaci Krajská nemocnice Středočeského kraje vyjednával se zdravotními pojišťovnami.

Hlavní líčení v kauze Davida Ratha je naplánované do února příštího roku, přičemž lze očekávat pokračování.

Žalobce viní na základě policejních odposlechů 11 lidí z upravování veřejných zakázek ve Středočeském kraji. Týkaly se údajně opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici a také modernizace několika krajských nemocnic. Tendry prý vyhrávaly za úplatky předem domluvené firmy.

Hlavního aktéra celé kauzy - Davida Ratha - čeká vpodvečer autogramiáda jeho knihy Absurdní proces.