Pokud lidovci půjdou do koalice společně s ČSSD a hnutím ANO miliardáře Andreje Babiše, pak se nechtějí vydat cestou úřednické vlády, jak se o tom nenápadně začalo diskutovat v táboře ANO.
Že by místo úředníků měli opět vládnout politici, řekl serveru IHNED.cz Marian Jurečka, místopředseda lidovců, kteří se v pátek sešli na společném jednání s Babišovým ANO.
„Úřednická vláda teď není logickou volbou, ta je řešením pro mimořádné situace. Nyní by odpovědnost za řízení země měli převzít politici, kteří dali sliby svým voličům,“ řekl Jurečka.
O tom, že se uvnitř hnutí ANO začala varianta s kompletním úřednickým nebo poloúřednickým kabinetem zvažovat, informoval server Aktuálně.cz.
Podle místopředsedkyně ANO Věry Jourové jde ale zatím jen o čisté teoretizování. „Úřednická vláda by byla velmi nestandardním řešením,“ řekla Jourová.
Po pátečním jednání s lidovci ovšem připustila, že by někteří odborníci, kteří s hnutím dlouhodobě spolupracují, mohli v budoucí vládě zasednout. „Personální otázky jsme ale zatím detailně vůbec neřešili. Navíc ve svých řadách máme dostatek lidí, kteří by výkon funkce ministra zvládli,“ řekla Jourová.
Konkrétně ona by přitom místo ve vládě přijala. Už dříve pro IHNED.cz řekla, že by stála o funkci ministryně pro místní rozvoj.
ANO chce předsedu sněmovny
Z pátečního jednání lidovců a ANO navíc vyplynulo, že ANO coby druhé nejsilnější uskupení z předčasných voleb bude požadovat post předsedy sněmovny. O tom, kdo by mohl funkci obsadit, bude ANO podle místopředsedkyně Věry Jourové mluvit příští týden na jednání poslaneckého klubu.
Lidovci vzali požadavek ANO na vědomí. Se zástupci KDU-ČSL se ANO dohodlo na tom, že budou prosazovat snížení počtu výborů, podvýborů a komisí. Chtějí rovněž, aby sněmovna měla čtyři místopředsedy.
Počet výborů by se mohl snížit ze 17 na 16 tím, že by byl vytvořen společný výbor pro obranu a bezpečnost. U podvýborů, komisí a stálých delegací chtějí obě strany výrazné snížení, které by znamenalo úspory v řádech milionů korun ročně. "Považujeme počet výborů, podvýborů a komisí za značně zbytnělý a drahý," řekla Jourová.
Zástupci obou stran v pátek řekli, že platí jejich dřívější postoj k možnému vstupu do vlády s ČSSD. Buď do vlády půjdou obě strany, nebo ani jedna. V úvahu připadá také tolerance menšinové vlády ČSSD.
Jak na nižší rozpočtový schodek
ANO i KDU-ČSL chtějí udělat vše pro to, aby nenastalo rozpočtové provizorium nebo aby provizorium bylo co nejkratší. Chtějí usilovat o snížení rozpočtového schodku. Posoudit chtějí rovněž zákonná opatření, která schválil Senát.
Obě strany chtějí co nejdříve začít vyjednávání s ČSSD, kterou po volbách paralyzovaly spory ve vedení. Oponenti předsedy Bohuslava Sobotky během čtvrtku a pátku rezignovali na své posty a situaci by měl uklidnit také nedělní ústřední výkonný výbor ČSSD. ANO se chce se sociálními demokraty sejít ještě v neděli večer. Na nedělní jednání je podle Jurečky připravena i KDU-ČSL.
Další protahování vyjednávání je podle ANO i KDU-ČSL nepřijatelné. "Rádi bychom, aby bylo na Vánoce jasno, jaká vláda tu může vzniknout," poznamenal Jurečka.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist