Lidé budou místo současné stokoruny platit za den v nemocnici či lázních 60 korun. Poplatek nebudou platit děti. Takový návrh ve středu schválila vláda v demisi.

Novelu bude muset projednat nová Poslanecká sněmovna, Senát a podepsat prezident, její osud tedy může být nejistý. Pacienti by poplatek měli začít platit od března, až projde novela zákona o veřejném zdravotním pojištění celým legislativním procesem. V lednu a únoru nebudou platit nic.

"Přijali jsme dnes návrh z důvodu časové naléhavosti a požádali jsme Sněmovnu, aby novelu projednala ve zrychleném režimu, tedy v prvním čtení," řekl premiér Jiří Rusnok. Cílem podle něho je, aby novela začala platit co nejdřív.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Nemocnice v současné době vyberou na denních poplatcích 2,1 miliardy korun za rok. S novými pravidly, tedy snížením poplatku a osvobozením dětí, to bude o miliardu méně. Za první dva měsíce nového roku na nich přijdou o zhruba 175 milionů korun za každý měsíc. Pokud by výpadek trval déle, hrozí v krajním případě i omezování zdravotní péče v nemocnicích. 

Nemocnice budou chtít náhradu

Nemocnice budou ale zřejmě chtít kompenzaci výpadku. "My požadujeme plnou kompenzaci finančního výpadku v úhradové vyhlášce na příští rok," řekl předseda Asociace českých a moravských nemocnic Eduard Sohlich. Připomněl, že poplatky jsou ze zákona příjmem nemocnic, pojišťovny o to snížily úhrady. Když poplatky dva měsíce nebudou a pak zůstanou nižší, měly by pojišťovny platby navýšit, řekl.

Požadavek už sdělili zástupci nemocnic ministru Martinu Holcátovi. Jako dlouholetý náměstek velké nemocnice prý požadavek chápe, nicméně není v rozhodování sám. Navíc musí ve vyhlášce také zohlednit výrok Ústavního soudu o zrušení regulací. Návrh vyhlášky dostanou nemocnice příští týden.

Stokorunový poplatek v nemocnicích, ústavech, léčebnách a lázních zrušil Ústavní soud s platností k 1. lednu 2014 s tím, že je pro některé skupiny "rdousící".

Při dalším schvalování se očekává spor o to, zda poplatek vůbec zachovat, či zda nestanovit limit placení na maximálně 30 dní v roce a případné další dny odpustit. Ministerstvo takové omezení odmítlo.

"My jsme tuto věc nepředjednávali s politickými stranami. Nezvolili jsme formu zákonného opatření, protože není o poplatku úplný konsensus," řekl Rusnok.

Reálný termín platnosti je až v březnu

Podle legislativního náměstka ministerstva zdravotnictví Martina Plíška může Sněmovna projednat novelu s poplatky nejdřív v prosinci, na listopadové ustavující schůzi se totiž musí zabývat zákonným opatřením o navýšení odvodů státu. Senát by ji mohl projednat v lednu, záleží pak na tom, jak rychle ji podepíše prezident a kdy vyjde ve Sbírce zákonů, popsal Plíšek. Reálný termín platnosti podle něj je březen.

Pokud by se omezil hospitalizační poplatek na 30 dní v roce, přišly by podle ministerstva nemocnice ročně o zhruba 400 milionů korun, z poplatků by tak vybraly jen asi 650 milionů. Náklady na administrativu poplatků či vymáhání sankcí za neplacení by tuto částku ještě snížily, poplatek by tak prý ztratil účel.

Ročně hospodaří lůžková zařízení se zhruba 113 miliardami korun a celé zdravotnictví spotřebuje kolem 290 miliard korun, z nich zdravotní pojišťovny uhradí 220 miliard. V příštím roce by mohly pojišťovny zaplatit zdravotní péči až za 230 miliard, protože narostou odvody státu a očekává se i vyšší výběr pojistného.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist