Prezident Miloš Zeman splnil poslední formalitu ke jmenování Livie Klausové velvyslankyní na Slovensku - v úterý jí podepsal pověřovací listinu. Žena jeho předchůdce Václava Klause ho před prezidentskou volbou podpořila v kampani.

Zeman ji do funkce prosazoval přes odpor tehdejšího ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga, který mu byl v souboji o prezidentský úřad nejvážnějším soupeřem.

Kromě Klausové Zeman podepsal i listiny dvou nerezidentních velvyslanců; Pavla Mikeše pro Kongo a Petra Kopřivy pro Paraguay, oznámila Zemanova mluvčí Hana Burianová.

Na podpis zatím čeká listina kosmonauta a europoslance KSČM Vladimíra Remka, který má být novým velvyslancem v Rusku. I ten Zemana ve volbě podpořil a Schwarzenberg pak jeho nominaci na ambasadorský post odmítal.

Klausová se funkce velvyslankyně ujme v okamžiku, kdy předá pověřovací listiny slovenskému prezidentovi Ivanu Gašparovičovi. Jako velvyslankyně bude mít významnější pozici než její manžel Václav Klaus, který po odchodu z Hradu působí ve svém nově zřízeném institutu. Není jasné, zda do Bratislavy odjede s Klausovou také její manžel, podle některých mediálních spekulací zřejmě ne.

Spor, který měl pak Zeman se Schwarzenbergem kvůli Klausové a Remkovi, zablokoval celý proces obměny českých velvyslanců v zahraničí. Zeman odmítal dát podpisy pod nezbytné dokumenty, ustoupit nechtěl ani Schwarzenberg. Po pádu Nečasovy vlády a odchodu Schwarzenberga z Černínského paláce spor skončil. Současný přechodný šéf diplomacie Jan Kohout s kandidaturou Remka a Klausové problém neměl.

Klausová se narodila 10. listopadu 1943 v Bratislavě. Vystudovala zahraniční obchod na VŠE. Roli první dámy plnila od března 2003. Již předtím ale veřejně vystoupila například v roce 1997 v období takzvaného sarajevského atentátu, během nějž část politiků ODS vyzvala svého muže Václava Klause po skandálech s financováním strany k odstoupení.