Manželka bývalého prezidenta Livia Klausová se stane českou velvyslankyní na Slovensku. Bratislava oficiálně odsouhlasila její působení ve funkci. Zbývají jen formality. Informoval o tom server iDNES.
Klausová ve čtvrtek získala takzvaný agrément, tedy listinu, ve které ji Slováci oficiálně schvalují jako velvyslankyni ve své zemi.
"Obdrželi jsme informaci slovenské strany o tom, že agrément byl udělen. To znamená, že k vyslání paní Klausové na Slovensko jako české velvyslankyně zbývá pouze dokončení procesu přípravy tady v Praze a pak už může odjet do Bratislavy," řekl serveru iDNES David Frouz z tiskového oddělení ministerstva zahraničí.
Velvyslankyní se Klausová, která už pracuje v ministerském odboru zemí střední Evropy, oficiálně stane, až dostane od slovenské strany pověřovací listiny.
Datum, kdy Klausová na Slovensko odjede, není podle Frouze znám. Podle dřívějších informací slovenských médií by se tak ale mohlo stát do 28. října, na kdy připadá výročí vzniku první Československé republiky.
Klausovou na Slovensko prosadil prezident Miloš Zeman. Spekuluje se o tom, že funkci získala za podporu Zemana v prezidentské kampani. Prezident udělení souhlasu s výjezdem Klausové uvítal. "Já jsem samozřejmě rád, že je velvyslankyní," sdělil novinářům při své návštěvě Nymburku.
Zeman rovněž navrhl někdejšího kosmonauta a europoslance KSČM Vladimíra Remka na velvyslance do Moskvy. Remek zatím zaměstnancem ministerstva zahraničí není.
Kvůli Klausové a Remkovi měl letos Zeman spor s bývalým ministrem zahraničí a svým hlavním rivalem v prezidentské kampani Karlem Schwarzenbergem (TOP 09). Tomu se návrhy hlavy státu nelíbily. Neshody celkově zablokovaly ministerstvu proces výměny velvyslanců. Po pádu Nečasovy vlády a odchodu Schwarzenberga z Černínského paláce spor skončil.
Děvětašedesátiletá Klausová se narodila v Bratislavě, kam se nyní jako velvyslankyně přestěhuje. Vystudovala zahraniční obchod na Vysoké škole ekonomické v Praze. Po krátkém působení v PZO Centrolex se stala odbornou, později vědeckou pracovnicí Ekonomického ústavu Československé akademie věd. Působila také jako výkonná tajemnice České společnosti ekonomické.
Roli první dámy plnila od března 2003. Již předtím ale veřejně vystoupila například v roce 1997 v období takzvaného sarajevského atentátu, během nějž část politiků ODS po skandálech s financováním strany vyzvala Václava Klause k odstoupení.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist