Prezident Miloš Zeman navrhuje diplomatický post pro bývalou první dámu České republiky Livii Klausovou. Podle něj by měla být velvyslankyní v Bratislavě. Prezidentova mluvčí Hana Burianová informaci potvrdila.

Nápad se líbí i Václavu Klausovi. "Prezident Václav Klaus se domnívá, že by jeho manželka roli velvyslankyně s přehledem zvládla. Je si jist, že by se jí na Slovensku dostalo i velkého respektu a úcty," sdělil Klausův mluvčí Petr Macinka.

Podle serveru iDnes.cz ovšem šéf diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09) se záměrem nesouhlasí. "Je to velmi neobvyklá myšlenka. Bylo by to demotivující pro celý diplomatický sbor. Na tom místě by měl být profesionální diplomat," řekl Schwarzenberg serveru.

Ambasádu v Bratislavě měl podle únorové nominace vlády převzít Jaromír Plíšek, dosavadní generální sekretář ministerstva zahraničí. Současný velvyslanec na Slovensku Jakub Karfík dovrší v říjnu 2013 čtyři roky působení ve funkci.

Podle mluvčího ministerstva zahraničí Karla Šrola by bylo "diplomatickou nezdvořilostí", kdyby úřad komentoval jakékoli návrhy diplomatů před jejich oficiálním přijetím druhou zemí. "Mohlo by to být chápáno jako vyvolávání nemístného tlaku na tu zemi," zdůvodnil Šrol. Proces jmenování velvyslanců je dlouhodobou záležitostí.

Ministerstvo zahraničí navrhne jméno kandidáta, které posléze musí schválit vláda. Kandidáta poté jmenuje prezident a následně se žádá hostitelská země o souhlas s dosazením daného velvyslance.

 

 

 

 

 

 

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se