Bohuslav Sobotka má ve vedení ČSSD o dalšího odpůrce méně. Z předsednictva a Ústředního výkonného výboru strany odstoupil poslanec a předseda ostravské stranické buňky Adam Rykala, který se po volbách postavil proti Sobotkovi.

Na pondělní krajské konferenci v Havířově byl Rykala nejprve zvolen místopředsedou moravskoslezských sociálních demokratů, když získal jen těsný počet potřebných hlasů, Později se však funkce vzdal. "Vnímám ty nálady, které jsou na krajské konferenci mezi delegáty. Myslím si, že si musím do budoucna odpracovat věci v sociální demokracii a získat si důvěru delegátů," uvedl.

Odmítl však, že by měl v plánu odejít z čela ostravské ČSSD. "Nebudu se vzdávat žádných dalších funkcí. Beru to tak, že jsem vyvodil i zodpovědnost za hlasování, které bylo na předsednictvu. Na druhou stranu je potřeba říci, že volební výsledek, který sociální demokracie měla ve volbách, tak to není vítězství pro ČSSD," dodal.

Rykala patřil ke dvěma regionálním sociálním demokratům, kteří se na povolebním jednání předsednictva postavili proti Sobotkovi, kterého tehdy předsednictvo vyřadilo z vyjednávacího týmu a požadovalo, aby rezignoval na funkci předsedy.

Právě ostravskou ČSSD vedenou Rykalou v minulém týdnu obvinil ostravský primátor Petr Kajnar z podílu na přípravě povolebního puče proti Sobotkovi.

Rykala vzkázal, že kdyby se dnes měl rozhodnout, hlasoval by po volbách pro to, aby odpovědnost za volební výsledek vyvodilo celé vedení ČSSD, nikoli pouze předseda strany. Tvrdí, že rezignaci na členství v předsednictvu a v ústředním výkonném výboru měl připravenou předem, vzdát se krajské funkce místopředsedy se rozhodl až v pondělí.

Sobotka má podporu dalších regionů

Moravskoslezská organizace ČSSD zároveň vyjádřila Sobotkovi plnou podporu. Předseda strany v pondělí posílil svoji pozici i díky podpoře výkonných výborů ČSSD v Praze a v Jihomoravském i Zlínském kraji.

"Krajská organizace podporuje Bohuslava Sobotku a považuje ho za předsedu a jediného kandidáta na premiéra za sociální demokracii. Požadujeme, aby vyjednávací tým byl pod vedením Bohuslava Sobotky a aby tento vyjednávací tým měl stoprocentní podporu poslaneckého klubu," řekl moravskoslezský hejtman a nově zvolený předseda krajské organizace Miroslav Novák.

Moravskoslezská ČSSD zároveň požaduje, aby se svých funkcí v předsednictvu strany vzdali všichni, kteří po volbách hlasovali pro Sobotkovu rezignaci. Michala Haška, Zdeňka Škromacha a Jeronýma Tejce vyzval kvůli schůzce v Lánech k rezignaci i pražský výkonný výbor.

Pražští sociální demokraté po téměř dvouhodinové debatě odhlasovali usnesení, že pražská ČSSD podporuje předsedu Sobotku ve vyjednávání o budoucí vládě. "KVV ČSSD Praha vyjadřuje podporu předsedovi ČSSD Bohuslavu Sobotkovi při jednáních o sestavení vlády ČR pod jeho vedením," zní usnesení krajského výboru i předsednictva.

Pražská ČSSD: Hašku, Škromachu a spol., odstupte

"Druhé usnesení zní, že KVV ČSSD Praha vyzývá Michala Haška, Zdeňka Škromacha a Jeronýma Tejce, aby nabídli své funkce k dispozici," řekl předseda pražské ČSSD Karel Klíma.

Dalšími účastníky schůzky s prezidentem Zemanem v Lánech, tedy Milanem Chovancem a Jiřím Zimolou, se pražská ČSSD nezabývala. Zimola už na funkci ve vedení ČSSD rezignoval. Předsednictvo i KVV schválily obě prohlášení jednomyslně.

Podle brněnského výboru se mají "haškovci" zamyslet

Za Sobotku se postavila i jihomoravská ČSSD, která je domovskou organizací hlavních aktérů "puče". Na svém jednání vyzvala "některé ze svých členů", aby zvážili své jednání krátce po volbách a následně z nich vyvodili důsledky. Konkrétní výzva pro místopředsedu ČSSD Michala Haška, poslance Jeronýma Tejce a senátora Zdeňka Škromacha, aby odstoupili ze svých funkcí kvůli pokusu o odvolání Sobotky a utajovanému setkání s prezidentem Milošem Zemanem, ale nepadla.

Změny ve vedení bude schvalovat ústřední výkonný výbor strany 10. listopadu.

Rozkol uvnitř celostátní ČSSD se naplno rozproudil v neděli 27. října, den po volbách, v nichž socialisté zvítězili s 20,5 procenta hlasů. Hašek se spolu s několika dalšími straníky setkal v sobotu večer s prezidentem Zemanem v Lánech. Hašek schůzku nejdříve popíral. Brněnský primátor Roman Onderka v neděli navrhl předsednictvu ČSSD, aby vyzvalo Sobotku k rezignaci na předsednický post. Návrh schválilo 20 ze 33 členů předsednictva, zatímco v grémiu (nejužším vedení) byl poměr pět ku třem ve prospěch Sobotky. Sobotka rezignovat odmítl.