Zranění pravého kolena vyřadí prezidenta Miloše Zemana zhruba na měsíc z jeho pracovního tempa. Noc na čtvrtek strávila hlava státu v motolské nemocnici, po sérii vyšetření ji odpoledne propustili domů. Prezident odjel odpočívat na zámek v Lánech.

"Jeho stav není vážný, ale je poměrně bolestivý. To zranění je nepříjemné a zatím se léčba odhaduje na zhruba šest týdnů," uvedla mluvčí nemocnice Pavlína Danková.

Podle šéfa lékařského konzilia, ministra zdravotnictví Martina Holcáta, má hlava státu po pádu krev v koleni. Prokázalo to vyšetření na CT. Lékaři prezidentovi doporučili zrušit plánované zahraniční cesty a zůstat pár dní na lůžku.

"Zeman bude patrně několik dní jezdit na vozíčku, později chodit o berlích," řekl Holcát. Jak prezident k úrazu přišel, neví. Patrně podle něj v noci z úterý na středu při cestě na toaletu narazil do nějakého předmětu či do zdi.

Kvůli poraněnému koleni už prezidentská kancelář zrušila třídenní návštěvu Olomouckého kraje, do kterého měl Zeman zavítat příští týden. Dalším krajem, který měl Zeman v polovině listopadu navštívit, je kraj Jihočeský. Zrušení návštěvy tohoto regionu Hrad zatím nepotvrdil.

"Návštěva prezidenta Zemana v Olomouckém kraji plánovaná na příští týden je zrušena. Důvodem je aktuální zdravotní stav hlavy státu, kvůli němuž musí redukovat svůj program," uvedl mluvčí kraje Ivo Heger.

Podle šéfa hradní diplomacie Hynka Kmoníčka Zeman nepoletí ani k evropským institucím do Štrasburku, jak plánoval na 19. listopadu. Pracovní cesty do Rumunska a Srbska na začátku prosince zatím ale neruší.

Do motolské nemocnice dovezla Zemana ochranka ve středu ráno s bolestí kolene, poté se vrátil zpět do Lán. Když tam dorazilo lékařské konzilium, byl Zeman kvůli bolesti v koleni pod vlivem tišících prostředků.

"Vypadal dobře, komunikoval, akorát byl kvůli lékům spavější," řekl Holcát.

Zemanovy aktuální problémy podle něj nesouvisí s cukrovkou, kterou prezident trpí. Nejsou spojeny ani s popíjením alkoholu, který konzilium hlavě státu zakázalo. "Diabetikům se ale podobná zranění hůře hojí," podotkl ministr zdravotnictví. Kvůli riziku trombózy Zeman dostává slabší léky na ředění krve.

Po propuštění z nemocnice musí prezident zůstat pár dní v klidu a příliš se nehýbat. Později asi bude nějakou dobu chodit o berlích. "Řídit zemi ale může i na vozíčku," dodal Holcát. Teprve po dalších vyšetřeních lékaři prezidentovi doporučí buď delší pobyt v nemocnici, nebo jej propustí do domácího léčení.

Prezidentovi nejbližší spolupracovníci se snaží program hlavy státu poněkud brzdit. Kvůli odpočinku například o den zkrátili program jeho předvolební návštěvy Ústeckého kraje, kam Zeman vyjel krátce po návratu z pracovní cesty na Ukrajinu.

Prezident podle lékařského konzilia, které jeho zdravotní stav pravidelně kontroluje, trpí lehčí formou cukrovky. K ní se přidávají další potíže, například onemocnění nervů, kvůli němuž hůře chodí. Zeman se v pondělí nezúčastnil tradičního kladení věnce k soše Tomáše Garrigua Masaryka. Podle Hradu to bylo proto, aby se šetřil na večerní oslavu 28. října.

Hlava státu podstupuje středně intenzivní léčbu cukrovky, užívá léky, lékaři mu doporučili omezit nadváhu a kouření, měl by také mít více pohybu. Při nedávné návštěvě Ústeckého kraje Zeman řekl, že se musí vyhýbat pití tvrdého alkoholu.

Ještě jako kandidát na prezidenta absolvoval Zeman před rokem v létě operaci očí, při níž mu lékaři v Ústřední vojenské nemocnici v Praze odstranili šedý zákal. Loni v únoru Zeman podstoupil operaci šlachy v palci levé nohy, kterou vedl přední ortoped - profesor Pavel Dungl. Letos byl Zeman také na zubní operaci.