Novým rektorem Univerzity Karlovy byl v pátek ve třetím kole zvolen někdejší děkan 1. lékařské fakulty Tomáš Zima. Od akademického senátu získal 42 hlasů z celkových 70. Funkce by se měl ujmout v únoru 2014.

Školu povede do roku 2018, ve funkci ho ale ještě musí potvrdit prezident Miloš Zeman. Sdělil to mluvčí školy Václav Hájek. Nový rektor ve funkci vystřídá Václava Hampla.

V prvním kole páteční volby kandidoval ještě prorektor Stanislav Štech a děkan filozofické fakulty Michal Stehlík, do druhého kola postoupil se Zimou Štech. Ve druhém kole získal Zima více hlasů a postoupil jako jediný kandidát do kola třetího.

Kdo je Tomáš Zima (47)

- Lékař, přednosta Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky 1. lékařské fakulty UK a Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), proděkan fakulty pro vnější vztahy (od 2012). V letech 2005 až 2012 působil jako děkan 1. lékařské fakulty. Věnuje se klinické biochemii, vnitřním nemocem a léčbě nemocí ledvin (nefrologii).

- Narodil se 2. července 1966 v Praze, vystudoval tehdejší Fakultu všeobecného lékařství UK (předchůdkyně 1. LF; 1990), získal titul MBA na Vysoké škole ekonomické (2003). Kandidát (1993) a doktor lékařských věd (2000), docent (1996) a profesor (2001) lékařské chemie a biochemie na UK.

- Původně uvažoval o dráze chirurga, nakonec dal přednost biochemii. V letech 1989 až 1998 pracoval v Ústavu lékařské chemie a biochemie 1. LF UK, končil jako zástupce přednosty. Od roku 1999 stojí v čele Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky. Pracoval také na hemodializačním středisku pražské záchytky.

- ženatý, dvě děti.

Sedmačtyřicetiletý profesor Zima vedl 1. lékařskou fakultu do loňska, nyní působí jako přednosta Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky. Věnuje se klinické biochemii, vnitřním nemocem a léčbě nemocí ledvin (nefrologii). V minulosti pracoval také na hemodializačním středisku pražské záchytky.

Na budoucího šéfa UK čeká například stavba obřího vědeckého kampusu v centru Prahy, Globcentrum a Biocentrum má na pražském Albertově vznikat od roku 2016.

Pražským vysokým školám bude nově také umožněno čerpat z prostředků EU na výzkum, už nyní se UK podílí na budování biomedicínského centra Biocev ve Vestci u Prahy.

Rektor se bude také zřejmě podílet na přípravách vysokoškolského zákona, který akademici Univerzity Karlovy opakovaně připomínkovali.

Rektorský bojkot oslav 

Páteční volbu nového rektora Univerzity Karlovy poněkud zastínilo aktuální dění na akademické půdě. Rektoři většiny českých vysokých škol totiž odmítli přijmout pozvání prezidenta Miloše Zemana na Pražský hrad na pondělní oslavu státního svátku, který připomene vznik samostatného československého státu.

Rektoři chtějí vyjádřit solidaritu s dvěma kolegy, které Zeman na Hrad nepozval. Jde o rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera. Prezident přitom v pátek při návštěvě Ústeckého kraje potvrdil, že z jeho strany šlo v zásadě o odvety.

Zeman řekl, že Mikuláš Bek jej urazil, když v září zakázal prezidentovu přednášku na půdě univerzity z obavy před předvolební agitací. Prezident ho proto nepozval na Pražský hrad. Rozhodnutí rektora Zeman označil za urážku hlavy státu.

Jihočeského rektora Libora Grubhoffera nepozval prezident prý proto, že se odmítl zúčastnit jmenování rektorů v Karolinu kvůli sporu o jmenování akademika Martina C. Putny.