Více než dvacítka rektorů z šestadvaceti veřejných a dvou státních českých vysokých škol odmítne pozvání prezidenta Miloše Zemana na pondělní oslavu státního svátku na Hradě. Vadí jim, že prezident nepozval jejich dva kolegy. 

Většinový bojkot slavnostní akce potvrdil serveru IHNED.cz místopředseda České konference rektorů Ivo Medek, který pozvánku jen některým rektorům a odmítnutí jiných považuje "za velmi nešťastné".

Podle Medka vysoké školy nechtějí nijak vstupovat do předvolebního politického boje a nelíbí se jim ani představa, že by měly nějakým způsobem bojovat s Hradem, v tomto případě se prý ale musely ohradit.

Prezident Zeman navíc během pátečního odpoledne potvrdil, že rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka a rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera nepozval záměrně. 

Bek jej prý urazil, když zakázal jeho přednášku z obavy před předvolební agitací. "Považuji to za urážku hlavy státu a na tuto urážku jsem reagoval jeho nepozváním," sdělil Zeman.

Grubhoffera pak Zeman nepozval na pondělní oslavu proto, že se odmítl zúčastnit jmenování rektorů v Karolinu kvůli sporu o jmenování akademika Martina Putny.

Přestože rektoři proti tomuto Zemanovu postupu protestují, tři z nich se slavnostní akce zúčastnit chtějí. Zásadně prý ovšem odmítají politizaci akademické půdy. 

Politolog Rudolf Kučera považuje to, že Zeman některé z nich nepozval, za výraz toho, že prezident nerespektuje žádné tradice a chová se subjektivně. "Jedná jen podle svých averzí nebo nálad, náklonností," prohlásil Kučera.

Také podle Tomáše Lebedy se prezident musí v tomto případě chovat jako hlava státu, nikoli jako občan. "Jako hlava státu zve představitele univerzit a do toho nepatří vyřizování si osobních křivd," komentoval událost Lebeda. 

Boří si bábovičky jako na písku

Že na Hrad půjde, zatím oficiálně uvedl rektor Akademie výtvarných umění Jiří Kotalík, který se prý chce poklonit oceněným. A spolu s ním se zúčastní i rektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem René Wokoun.

"Přijde mi, jako by pánové byli na pískovišti a vzájemně si bourali bábovičky. To se mi nelíbí," uvedl Wokoun. 

Naopak účast odmítli Václav Hampl z Univerzity Karlovy, Zdeněk Kůs z Technické univerzity v Liberci, Miroslav Mašláň z Univerzity Palackého v Olomouci, Josef Hynek z Univerzity Hradec Králové a Miroslav Ludwig z Univerzity Pardubice. 

Josef Hynek a Miroslav Mašláň otevřeně vzkázali, že se nezúčastní záměrně kvůli postoji prezidenta Zemana, který oproti zvyklostem nepozval na pondělní slavnost všechny rektory. Pozvánku od Zemana neobdrželi rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer.

S ohledem na skutečnost, že se letos nemohou účastnit všichni zástupci veřejných vysokých škol, se pan rektor rozhodl omluvit a obřad na Pražském hradě nenavštívit. Svým postojem tak vyjadřuje solidaritu vůči těm veřejným vysokých školám, jejichž představitelé nebyli vzdor zvyklostem k oslavě státního svátku pozváni,“ uvedl v oficiálním prohlášení mluvčí královéhradecké univerzity Ondřej Tikovský.

Dodal, že škola zároveň zaslala v pátek na Hrad omluvenku.

Miroslav Mašláň z Olomouce přiznal, že původně na oslavu chtěl jít, nyní ale změnil názor. „Zhruba před třemi týdny jsem svou účast potvrdil, ale dnes jsem informoval předsedu České konference rektorů Václava Hampla, že se oslav nezúčastním,“ potvrdil Mašláň pro IHNED.cz.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se