Miliardáři a lídrovi hnutí ANO 2011 Andreji Babišovi se dva týdny před volbami podařilo zahnat nebezpečí, které jej mohlo u voličů poškodit.

Podnikatel ani nikdo z jím navrhovaných svědků totiž ve čtvrtek nepřišli k bratislavskému soudu, který měl řešit Babišovu údajnou spolupráci s komunistickou Státní bezpečností. 

Soud proto rozhodnutí o žalobě, v níž Babiš roli agenta popírá, odročil až na začátek příštího roku. Právě to se teď Babišovi hodí. Pokud by totiž soud jeho žalobu zamítl, u voličů by mohl výrazně ztratit.

Slovenský list Sme odročení soudu označil za podnikatelův úspěch. "V Česku budou volby, část voličů strany ANO by mohlo usvědčení jejího lídra ze lhaní rozladit, což by se mohlo projevit na volebním skóre. Po volbách to už nebude podstatné," uvedl list.

Babiš spolupráci s StB dlouhodobě popírá. Z tohoto důvodu podal u slovenského soudu žalobu, kterou se domáhá verdiktu, že byl ve svazcích komunistické tajné policie coby agent veden neoprávněně.

Podle Sme by soud případným odmítnutím žaloby dal nepřímo najevo, že Babiš agentem byl. "Babišův známý životopis do roku 1989 obsahuje dostatek svědectví k důvodnému podezření, že měl s komunistickými tajnými službami (nemusela to být jen domácí StB) úzké vztahy. Cesty na Západ a funkce v mezinárodní studentské organizaci se bez toto obešly jen stěží," tvrdil deník.

Tajný důkaz historiků

List se také podivil nad postupem slovenského Ústavu paměti národa (ÚPN), který archivní svazky spravuje a který čelí žalobě Babiše. Ústav sice soudu předložil důkaz, podle kterého je prý Babiš coby agent StB veden oprávněně, z důvodu probíhajícího procesu ale odmítl tento dokument zveřejnit.

"Chování ústavu je nepochopitelné. Důkaz by celé soudní řízení učinil nepotřebným," poznamenal deník.

List spekuluje, zda vedení ÚPN, za kterým stojí vládní strana Směr-SD premiéra Roberta Fica, o nezveřejnění důkazu nerozhodlo záměrně. V této souvislosti komentátor připomněl dřívější informace jednoho slovenského týdeníku, že Babiš byl sponzorem Směru-SD. Podnikatel už dříve popřel, že Ficovu stranu finančně podpořil.