Strany označované jako komerční jsou rizikem pro stabilitu vlády, a ČSSD proto bude v případě volebního úspěchu podporu pro svůj kabinet hledat především u komunistů a lidovců. Novinářům to řekl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Za rizikovou má sociální demokracie možnou podporu komerčních stran, za něž Sobotka považuje zejména hnutí miliardáře Andreje Babiše ANO a Stranu práv občanů - Zemanovci (SPOZ). Právě proti "komerčním stranám" se chce ČSSD podle informací ČTK silně vymezit ve zbytku volební kampaně, například připomenutím osudu Věcí veřejných v uplynulém volebním období.

"To, co přirozeně podle mého názoru bude rozhodující, je, do jaké míry občané zopakují chybu, kterou udělali v roce 2010 s Věcmi veřejnými, a podpoří nové účelové politické projekty," myslí si předseda ČSSD. Prý by nebyl překvapen, kdyby se ANO po volbách dohodlo s ODS a TOP 09, které zatím něco takového vylučují. "Může tady nastat stejná situace jako s Věcmi veřejnými, nejprve silné vymezování vzájemné a pak dohoda po volbách," uvedl.

Jednání o nové vládě chce Sobotka zahájit už během volební soboty, těší se prý také na diskuse s prezidentem Milošem Zemanem.

"Sobotní noc bude dlouhá a určitě bude nabitá neděle," vyjadřuje svá očekávání o brzkém začátku povolebního vyjednávání Sobotka, jehož strana do hlasování 25. a 26. října vstupuje jako jasný favorit.

Pokud svou roli potvrdí, chce vytvořit jednobarevnou vládu s podporou co nejmenšího počtu etablovaných a podobně orientovaných politických stran, v níž by mohli zasednout i nestraníci.

Kabinet, v němž chce být ČSSD dominantní silou, by podle Sobotky vyloučil alibismus, kdy se na sebe několik koaličních stran vzájemně vymlouvá.

Zeman bude muset akceptovat dohodu

Že by takovou vládu prostřednictvím komunistů výrazně ovlivňovala hlava státu, se Sobotka příliš neobává. "Já si myslím, že to riziko není o nic větší, než že se Miloš Zeman bude snažit vládu ovlivňovat přímo skrze sociální demokracii," řekl šéf strany, v níž má prezident řadu výrazných příznivců, včetně statutárního místopředsedy Michala Haška.

Sobotka nečeká, že by Zeman po volbách chtěl jednat podle svého a ignoroval vůli politických stran. "Prezident bude muset akceptovat dohodu politických stran v Poslanecké sněmovně a bude záležet na politických stranách, jestli se dohodnou," je přesvědčen. "Už se těším na diskuse s ním v situaci, kdy bychom tedy volby vyhráli a budeme se domlouvat na tom, jakým způsobem by země dál měla postupovat," dodal předseda ČSSD.

Opakování scénáře z předchozích sněmovních voleb, kdy ČSSD v průzkumech dlouho jasně vedla, ale pak zvítězila jen těsně a kabinet nesestavovala, se chce strana vyhnout gradací volební kampaně, která by měla vyvrcholit takzvaným oranžovým týdnem.