Původně měly stát licence k produktům Microsoft na zajištění nového informačního systému pro výplatu sociálních dávek 435 milionů korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí však dokázalo podepsáním osmi dodatků ke smlouvám cenu postupně zvýšit až na 2 miliardy.

Rovněž cena služeb vzlétla z původně plánovaných 107 milionů na 1,6 miliardy korun. Vyplývá to z šetření Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle jeho pracovníků navíc ministerstvo zcela podcenilo rizika, která  se změnou informačních systémů pro výplatu dávek souvisela.

"Agendové aplikace dodavatel předal a uvedl do provozu v době od 29. prosince 2011 do 1. ledna 2012. Testování tak fakticky probíhalo současně s ostrým provozem, což několikanásobně zvýšilo čas k vyřízení žádosti, než tomu bylo za starého systému," uvedla mluvčí úřadu Olga Málková.

Chybí nám lidé v terénu, nemáme čas se věnovat nezaměstnaným, říká šéfka úřadu práce - čtěte ZDE

Drábek sliboval úspory, MPSV ale netuší, zda výplata dávek není dražší než dřív - čtěte ZDE

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09), za jehož éry byla sporná zakázka na změnu informačního systému zadána, vždy tvrdil, že stát za správu počítačových aplikací výrazně ušetří. Po jeho odchodu však pracovníci úřadu připouštěli, že služba bude možná mnohem dražší než dříve, nedokázali však spočítat, o kolik. Teď to za ně udělali kontroloři.

Drábek trvá na úsporách

Exministr Drábek přesto trvá na tom, že nový systém úspory přinesl. "Jen za první tři čtvrtletí roku 2012 byla vykázána úspora 70 milionů," uvedl Drábek v tiskové zprávě. Dodal, že "zdaleka ne všechny dodatky" ke smlouvě se týkaly vyplácení dávek.

"S rozšířením smluvních závazků roste zákonitě i cena," podotkl. Podle Drábka se NKÚ snaží navodit dojem, že resort za stejné množství zaplatil víc. Vadí mu, že úřad sice uznal úspory, ale ve zprávě zdůraznil hlavně vyšší cenu. "Je to jen dokladem zpolitizování práce NKÚ pod vedením bývalých poslanců za ČSSD a ODS," míní Drábek.

Kvůli problematickému tendru je obžalován bývalý náměstek ministra Vladimír Šiška a několik dalších osob. Šiška od výplaty dávek totiž odstřihl dlouholetého dodavatele systému, firmu OK systém, a bez výběrového řízení pak aplikace svěřili společnosti Fujitsu a řetězci jeho subdodavatelských firem.

Zbývá vám ještě 30 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se