Stranickou kandidátku napadla u soudu skupina sociálních demokratů z Olomouckého kraje. Mají pocit, že by na kandidátce neměli chybět, a žádají proto o předběžné opatření, které má zabránit podáni listiny krajskému úřadu.

Podobným návrhem se soud zabývá i ve vztahu k ostravské kandidátce ČSSD. Na české politické scéně jde o zcela výjimečný postup.

"Žaloba to není, je to návrh na předběžné opatření, aby soud zamezil tomu, aby kandidátní listina v této podobě byla podána krajskému úřadu," řekla ČTK mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Alena Novotná, podle níž návrh podala skupina šesti členů ČSSD z Olomouckého kraje. Jsou přesvědčeni, že by na kandidátce měli být, ale nejsou.

Členové ČSSD podali proti straně k soudu navíc i pět žalob, zřejmě také v souvislosti s volbami. "To už nejsou návrhy na předběžné opatření, to jsou žaloby, kde to rovněž bude mít zřejmě vztah k těmto volbám," uvedla Novotná.

Jedním z těch, kdo se obrátil se žalobou na soud, je podle mluvčí Richard Bednařík. Ten je členem ostravské ČSSD. V dalších žalobách se mají domáhat spravedlnosti sociální demokraté, kterým bylo zrušeno jejich členství ve straně.

Vedení ČSSD nevěří, že návrhy mohou uspět

Vedení strany je přesvědčeno, že postupovalo v souladu se zákonem.

Místopředseda ČSSD a volební manažer Milan Chovanec tvrdí, že s odbojnými členy bude ještě jednat šéf strany Bohuslav Sobotka. Spory podle Chovance stranu dva měsíce před volbami nepoškodí. "Že by nám to prospívalo, to se říct nedá. Ale věřím v dohodu, že zvítězí zdravý rozum," řekl IHNED.cz.

Podle dosavadního předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce zatím nemá stranické vedení příliš mnoho informací o obsahu soudních podání. "Myslím si, že je rozumné jednat s těmi, kteří napadají sestavení těch kandidátních listin, a pokusit se tu věc vyřešit smírnou cestou, bude-li to možné," řekl Tejc, který nevěří, že by návrhy mohly uspět.

Podle dostupných informací stojí za pátečním návrhem na předběžné opatření šestice členů z Mohelnice, kteří prý chtějí poukázat na to, že při sestavování kandidátky porušilo krajské vedení strany stanovy a demokratické principy.

Právník Pavel Němec, který šestici z Olomouckého kraje zastupuje, řekl, že stranický výbor v Mohelnici řádně navrhl své kandidáty pro volby, kteří byli na úrovni okresního výboru v Šumperku zařazeni na soupisku. "Krajský výkonný výbor v Olomouci tyto kandidáty vyřadil zcela neodůvodněně.

Když jsme se v pondělí ptali na důvod, odpověď byla nula," uvedl. "Zároveň 21. srpna byla podána žádost o nápravu věci na ústředí strany. Bohužel ani ústředí strany nereagovalo, proto byl ve středu podán u soudu návrh," právník Němec, který byl dříve z ČSSD vyloučen.

Šéf krajské organizace Jiří Zemánek o kroku svých mohelnických členů nevěděl. Podle něj krajský výkonný výbor sestavil kandidátní listinu na základě návrhů z okresních výkonných výborů. Veškeré personální volby byly tajné. Uvedl, že pro kandidátní listinu byl vyčleněn určitý počet míst pro jednotlivé okresy Olomouckého kraje. Kandidátka byla prý sestavena podle došlého pořadí jmen, nikdo prý nebyl vyřazen.

Ostravské rebely vede primátor

Soud teď řeší dva návrhy na dočasné pozastavení registrace kandidátek. "Návrhy přišly dva, velice obdobné, a jeden ještě přišel na ostravskou kandidátku," uvedla mluvčí soud Novotná v narážce na postup ostravského primátora Petra Kajnara a dalších dvou sociálních demokratů. Ti už ve čtvrtek u soudu napadli kandidátku sociálních demokratů v Moravskoslezském kraji.

Kajnar, který je regionálním šéfem ČSSD, v ostravských primárkách nedostal ani hlas, a následně se neprosadil ani na krajské úrovni.

Místopředseda ČSSD a lídr moravskoslezské kandidátky Lubomír Zaorálek uvedl, že řešení interních stranických sporů soudní cestou není vhodné.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.