Předseda a hlavní donátor politického hnutí ANO 2011, miliardář Andrej Babiš, se ohradil proti vyjádřením bývalé místopředsedkyně Hany Greplové, která v úterním rozhovoru pro IHNED.cz ostře kritizovala Babišův styl řízení celého hnutí a sdělila, proč na jaře z hnutí rozčarovaná odešla.

Babiš se nyní rozhodl zveřejnit svůj dopis určený původně jen krajským a oblastním předsedům. Sepsal ho už letos v dubnu a snaží se v něm vysvětlit, proč Greplová a další čtyři členové předsednictva rezignovali na své funkce a že prý veřejně neříkají úplnou pravdu.

Podle Babiše se právě Hana Greplová a její kolegové Jana Valinčičová, Jan Hammer, Peter Harvánek a Jan Síla nechovali demokraticky a na březnovém volebním sněmu kšeftovali s hlasy členské základny, aby hnutí ovládli. Za vším údajně stál podnikatel z Karlovarska Jan Hammer, který rezignoval jako první. A následovali ho další stoupenci.

„Nevím, o co na celostátním sněmu lidem, kteří se obrátili proti hnutí, vlastně šlo. Můžeme být ale svým způsobem rádi, že začneme s čistým stolem a že se osobní ambice a rozvraty řeší nyní a nikoli měsíc před volbami. Jsem si jistý, že si většina členů udělá vlastní názor a pochopí, co se v hnutí ANO stalo. Věřím také, že s námi zůstávají lidé, kteří mají chuť jít s hnutím, ať už s Babišem nebo bez Babiše, kupředu,“ napsal Babiš svým regionálním kolegům.

Babiš: Chyboval jsem i já

Dodal, že za vším je třeba vidět zejména chybu v komunikaci uvnitř hnutí. A přehmaty přiznal i on sám.

"Udělal jsem mnoho chyb  a plyne z nich pro mě velké poučení. Někteří lidé mi před sněmem radili, že mám v projevu říct, kdo by měl být zvolen do předsednictva. Neudělal jsem to. Domníval jsem se, že volba proběhne demokraticky, říkal jsem, že kolem sebe nechci přitakávače. Valná většina předsednictva zůstala a věřte, že mi jeho členové nepřitakávají. Na různé věci máme různé názory a to, že se někdy pohádáme, přece není důvod k tomu, že se někdo urazí, rezignuje a začne škodit. To bychom se, říkám znovu, daleko nedostali,“ podotkl.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se