Policie při sobotních protiromských demonstracích a pochodech zadržela ve čtyřech městech 101 lidí. Nejvíce jich skončilo v poutech v Ostravě a Plzni. Oznámila to mluvčí Policejního prezidia ČR Ivana Ježková.

Podle ní při protestech i protiakcích, kterých se v sobotu dohromady zúčastnilo zhruba 2500 lidí, policie své úkoly zvládla. "Nejvíc problémů jsme museli řešit v Ostravě, kde jsme zadrželi 62 lidí, 29 osob jsme předvedli v Plzni, devět v Českých Budějovicích a jednu osobu v Duchcově," uvedla Ježková.

V dalších městech byly podle ní protesty celkem poklidné. "Nejklidnější průběh byl podle nás v Jičíně, nemuseli jsme nijak zasahovat ani v Brně a Děčíně, kde se konaly jakési happeningy," dodala mluvčí.

Protesty jsme sledovali on-line ZDE

V Ostravě podle Ježkové demonstranti ničili policejní a civilní auta a okolní domy, někteří házeli kameny, láhve a jiné předměty proti policistům i přihlížejícím lidem. "Zranili 21 policistů. Podle našich informací zdravotníci ošetřili také čtyři demonstranty," uvedla mluvčí.

Moravskoslezská policejní mluvčí Gabriela Holčáková uvedla, že mezi zadrženými demonstranty byli podnapilí lidé a také mladistvé dívky.

"Převážně se jednalo o přestupky proti veřejnému pořádku i majetku, trestné činy násilí proti úřední osobě, výtržnictví a poškození cizí věci," upřesnila Holčáková. Obvinění zatím nepadla.

V Ostravě bude pochod zase v září

Na sociálních sítích se pravicoví radikálové do Ostravy znovu svolávají na pátek 27. září.

V Plzni většinu z téměř třicítky zadržených tvořili účastníci protirasistických shromáždění, kteří bránili protiromskému pochodu, uvedla krajská policejní mluvčí Martina Kohoutová. "Celkem 21 osob se dopustilo protiprávního jednání, zřejmě přestupku, z řad účastníků shromáždění proti pochodu. Osm osob bylo z řad účastníků pochodu," dodala.