Na pěti místech najednou proběhnou v sobotu demonstrace svolávané přes internet proti "černému" rasismu. Po několika akcích v Českých Budějovicích a Duchcově tak organizátoři z řad ultrapravice přidali na intenzitě.

V Budějovicích i Duchcově se teď pochody opakují, navíc přibyly Plzeň, Jičín a Ostrava.

Ke konfliktům může dojít hlavně v severomoravské metropoli, kde roste frustrace místních kvůli omezování výroby velkých průmyslových podniků, jako je Evraz či OKD.

Policie očekává, že na akci v centru města dorazí více lidí, než na předešlý pochod v nedalekém Vítkově, kam se sjelo 300 účastníků. Navíc proti konání akce vystoupí i místní Romové, kteří svolali na stejný čas, tedy na 14 hodin, protiakci. Odmítají ale násilný střet.

"Jde spíš o předvolební účinkování některých osob z generace Republikánské mládeže. Ti zestárli a nechtějí se už prát jen na ulici," okomentoval aktivitu ultrapravice politolog Zdeněk Zbořil s tím, že taktika rozdrobení sil policie, jako tomu bylo dříve při organizování neonacistických koncertů, tentokrát kvůli značné pozornosti strážců zákona těžko projde.

Zbořil zároveň potvrzuje, že na protestech proti "nepřizpůsobivým" přibývá "běžných" obyvatel. Podle něj jde u nich projev frustrace a o reakci na lokální události, o nichž mají často zkreslené informace.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se