Předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka v pátek uvedl, že by ČSSD mohla sestavit jednobarevnou vládu v případě, pokud by získala dostatečně silný mandát od voličů. To by podle něj znamenalo získání minimálně třetiny hlasů.

"Pokud by ČSSD ve volbách výrazně posílila, pak zvažujeme variantu jednobarevné vlády ČSSD," řekl Sobotka. Podle něj by se takový kabinet opíral o podporu jedné či více politických stran zastoupených v dolní komoře.

Prezident Miloš Zeman v pátek pro Haló noviny řekl, že by případnou menšinovou vládu ČSSD měla po jedno volební období podpořit KSČM.

Předseda KSČM Vojtěch Filip na Zemanovo vyjádření reagoval prohlášením, že KSČM je suverénní politickou stranou, o jejíchž krocích rozhodují volené orgány. "My se rozhodujeme svobodně a samostatně a nepotřebujeme od nikoho takhle radit," řekl Filip.

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc možnost koaliční spolupráce s KSČM vyloučil, menšinovou podporu ale nikoliv.

Už v kampani před prezidentskou volbou Zeman říkal, že je pro něj představitelné, že by v prezidentské funkci jmenoval vládu, která by se vzhledem k výsledku voleb přímo či nepřímo opírala o KSČM.

Pro ČSSD stále zůstává v platnosti tzv. bohumínské usnesení, které sociálním demokratům zakazuje spolupráci s komunisty na vládní úrovni. O jeho zrušení se hlasovalo naposledy na březnovém sjezdu v Ostravě, pro bylo jen devět delegátů.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se