Premiér Jiří Rusnok předal prezidentovi Miloši Zemanovi demisi. Prezident ji přijal a pověřil kabinet výkonem funkce do jmenování nové vlády. Ta by měla vzejít z předčasných voleb.

Rusnokovu úřednickou vládu prezident jmenoval 10. července, a to proti vůli většiny v Poslanecké sněmovně. Nakonec také minulý týden nedostala ve Sněmovně důvěru.

Poté, co kabinet v dolní komoře neuspěl a současně stojedničkový koaliční potenciál ztratily strany ODS, TOP 09 a LIDEM, ve sněmovně vzniká shoda na předčasných volbách, které by se mohly konat v říjnu. O zániku svých mandátů budou poslanci hlasovat příští týden v úterý. Zatím to vypadá, že pro návrh by měla být potřebná ústavní většina 120 poslanců, tvořená zástupci ČSSD, KSČM a TOP 09.

"Pan prezident bude čekat hlavně na rozhodnutí Sněmovny, protože to je teprve před námi," uvedl premiér. Zásadní zákony, které nyní leží ve Sněmovně, podle něj pod stůl nespadnou. Vyplývá to prý z výkladu legislativy Senátu i z vyjádření některých ústavních právníků.

Vláda v demisi se chce nyní zaměřit hlavně na základní správu země, legislativní činnost ale zcela nezastaví.

Rusnok například avizoval, že vláda ještě připraví technický návrh státního rozpočtu, aby nový kabinet měl připravený materiál, který bude moci z větší části přijmout. Na zcela nový návrh státních financí pro příští rok totiž podle dosluhujícího ministerského předsedy nebude mít dostatek času.

Rusnoka jmenoval Zeman premiérem 25. června poté, co padla koaliční vláda ODS, TOP 09 a LIDEM v čele s premiérem Petrem Nečasem (ODS), a to kvůli skandálu Nečasovy blízké spolupracovnice a přítelkyně Jany Nagyové.

Mapa mociZeman pak jmenoval Rusnokovu "letní prezidentskou" vládu, i když se na ní parlamentní strany neshodly. Kroky Zemana sklidily na politické scéně kritiku, napadáno bylo také napojení některých ministrů na Stranu práv občanů - Zemanovce. Ta se nyní chystá členy úřednické vlády oslovit, aby za ni kandidovali v předčasných volbách.

Nejdéle vládl v demisi první kabinet Mirka Topolánka (ODS) v roce 2006, bylo to plných 90 dnů. Naopak nejkratší dobu vedla tímto způsobem zemi vláda Petra Pitharta (tehdy OH), kterou ještě týž den v roce 1992 nahradil kabinet Václava Klause (ODS).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist