Premiér Jiří Rusnok přišel nedávno s tím, že na dojednání dalšího pronájmu stíhaček Gripen už zbývá jen málo času, a proto by měla jeho úřednická vláda i bez důvěry kontrakt dokončit. Pronájem přitom končí až v září roku 2015. Ministerstvo obrany ale tvrdí, že Švédové nyní na dokončení dohody začali tlačit.

S podpisem smlouvy o prodloužení pronájmu totiž počítala švédská vláda, která je pro Česko oficiálním partnerem, už několikrát. Během roku a půl však došlo ke třem změnám na postu ministra obrany a potvrzení dohody se oddálilo.

"Švédská delegace považuje dohodu za uzavřenou a potvrzenou již dvěma českými vládami. Pokud by se jednání opět otevřela a prodloužila, podmínky by se z rozpočtových důvodů na švédské straně mohly změnit," řekl IHNED.cz jeden ze zdrojů, který má blízko k vyjednávání.

Strany jsou proti

A jeho slova potvrzují i na ministerstvu obrany. "Švédská strana během jednání uvedla, že v průběhu podzimu letošního roku bude muset dojít k cyklickému přehodnocení jejich nabídky, a to na základě aktuálních ekonomických ukazatelů. K tomu švédská strana dodala, že aktuální nabídku může garantovat do konce října," uvedl jeho mluvčí Vladimír Lukovský.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.