Napoprvé tahle zakázka skončila podezřele: vyhrála ji čerstvě založená firma bez zaměstnanců, přes niž mělo protéct 400 milionů evropských dotací. 

Teď začíná druhý pokus, jak z veřejných peněz postavit v Česku nevídaný větrný tunel na testování aut. Obecně prospěšná společnost VTP Milovice, která za projektem stojí, nyní vypisuje celou zakázku znovu. Tunel s laboratořemi a kancelářemi pro vědce vznikne v Milovicích ve středních Čechách. V prostoru, který za komunismu zabírala sovětská armáda.

Miliony z EU na vědu

Společnost VTP Milovice chce na Nymbursku vybudovat vědecké a technologické centrum včetně větrného tunelu na testování aut. Za 400 milionů eurodotací.

HN na jaře zakázku do detailů popsaly, včetně všech pochybností, zda nebyla zmanipulovaná. Soutěž na postavení budovy a namontování technologicky náročného tunelu vyhrála firma Aerodynamics, založená den před oficiálním odevzdáváním nabídek. S jediným majitelem, jistým Jaroslavem Pechou – člověkem bez dohledatelných zkušeností v téhle branži.

Pan Pecha – člověk na telefonu

Později po kritice z více stran VTP Milovice jako investor ohlásilo, že tendr vypíše znovu. Uzávěrka nabídek je 3. září. „Do té doby nemůžeme o zakázce nic říkat,“ nechtěl mluvit o podrobnostech soutěže Jan Rakušan z VTP Milovice.

Firma bez zkušeností

První soutěž vyhrála čerstvě založená firma bez zkušeností a bez zaměstnanců. Jako jediný zájemce, který splnil podmínky. Ministerstvo financí pak pohrozilo, že nedoporučí dotaci proplatit. VTP Milovice nyní vypisuje zakázku znovu.

Pro první tendr byly klíčové požadavky na zkušenosti přihlášených firem: aby měly vůbec šanci soutěžit, musely prokázat, že nejméně dvě podobně vědecko-technologické stavby, navíc včetně tunelů, už v minulosti vybudovaly.

Což fakticky vyřadilo i ty nejzkušenější stavební společnosti na trhu – například Hochtief CZ nebo Skansku. Žádná totiž nedokázala dodat stavbu a s ní i tunel, který vyrábí jen několik firem na světě.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.