Za chyby a podvody v čerpání eurofondů v Ústeckém a Karlovarském kraji nemohou jen kraje, ale i ministerstvo financí. Českému rozhlasu – Radiožurnálu to exkluzivně sdělili členové Evropské komise.

Mluvčí komisaře pro regionální politiku Johannese Hahna Shirin Wheelerová Radiožurnálu řekla, že audit komise potvrdil jak nedostatky ve výběru konkrétních projektů, tak nedostatečnou kontrolu ze strany auditního orgánu, tedy ministerstva financí.

„Úřad, který měl projekty kontrolovat, to nedělal dostatečně,“ uvedla Wheelerová. Podle ní je přitom klíčový jak výběr projektů, tak i jejich kontrola.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) nedostatky připustil. „Za podvody a manipulace jsou ale zodpovědné krajské úřady, a ne ten, kdo tu kontrolu neodhalil,“ uvedl Kalousek v České televizi.

Komise teď z operačního programu Severozápad požaduje vrácení zhruba 2,5 miliardy korun (takzvaná finanční korekce). Oba kraje odmítají zaplatit celou částku a požadují, aby se na úhradě podílel i stát.

Ministr Kalousek to odmítl a krajům nabízí pouze půjčku.

Wheelerová pro Radiožurnál zdůraznila, že o tom, kdo peníze konkrétně zaplatí, komise nerozhoduje. „Je na každé zemi, jak to udělá,“ uvedla.

Evropská komise na problémy s projekty z regionálních operačních programů v Česku poukazuje už dlouho. Letos v únoru situace vygradovala, když komise odmítla s poukazem na dotační pochybení proplatit projekty z ROP Severozápad za celkem 2,6 miliardy korun.

Pokud Česko pokutu nezaplatí, bude čerpání z fondu zastaveno.