Za chybné čerpání evropských dotací má Karlovarský a Ústecký kraj zaplatit přes dvě miliardy korun. Ústečtí zastupitelé si ale odhlasovali, že pokutu neuhradí. Podobně nejspíš dopadne i středeční hlasování v druhém regionu ROP Severozápad, i když to už na věci nic nezmění.

Peníze se měly vrátit celé zpět do ROP a odtud by se dále mohly čerpat. Jenže dotace jsou na severozápadě už téměř rok zastavené, a když jeden kraj odmítá zaplatit svoji část, znamená to, že už se program ani znovu nerozběhne. Kraje, města i soukromníci tak přijdou o další miliardy na projekty.

Zastupitelstvo Karlovarského kraje v úterý přerušilo jednání o zaplacení pokuty za chyby při čerpání dotací z ROP SZ. Zváží nabídku ministerstva financí.

Co je ROP?

V rámci ROP se již šest let rozdělují dotace z fondů EU určené na rozvoj krajů. Prahy se tyto programy netýkají. V celé ČR existuje sedm ROP. Současný systém, kdy se o přidělování peněz rozhoduje přímo na krajské úrovni, začal fungovat před sedmi lety pro období 2007 až 2013. Do té doby se evropské dotace v českých krajích rozdělovaly v rámci Společného regionálního operačního programu (SROP).


Na všech sedm ROP bylo vyčleněno 4,8 miliardy eur (podle dnešního kurzu zhruba 122 miliard korun). Nejvíce z toho, přes 762 milionů eur (téměř 20 miliard korun), pro ROP Severozápad, jen o málo méně připadlo na ROP Moravskoslezsko (734 milionů eur, téměř 19 miliard korun). Nejmenší díl, 572 milionů eur (asi 15 miliard korun), směřoval do středních Čech.

Úřady regionálních operačních programů jsou formálně nezávislé, hlavní slovo v jejich personálním obsazení mají ale krajské politické reprezentace. Po volbách na podzim 2008, kdy se moci v krajích ujali sociální demokraté, se tak změnilo vedení řady úřadů.

Možná nezbude nic jiného než se soudit

"O tom, zda uhradí, či neuhradí korekci, nyní musí rozhodnout ministerstvo financí a Karlovarský kraj. Pokud se rozhodnou, že korekci neuhradí, dojde k zastavení celého operačního programu a neproplacení financí jednotlivým žadatelům," uvedl předseda Regionální rady ROP SZ a náměstek karlovarského hejtmana Petr Navrátil (ČSSD).

Příjemcům dotací, kteří mají rozpracované či už dokončené projekty, by tak podle Navrátila nezbývalo, než se soudit. "Pravděpodobně by žalovali regionální radu, pokud tedy ještě bude existovat," dodal.

"V případě Regionálního operačního programu Severozápad byl řídící orgán výlučně složen z politických reprezentací Ústeckého a Karlovarského kraje," připomněl před časem v České televizi ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Podle hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka (KSČM) je jediná šance k návratu dotací v účasti státu na placení pokuty a v opětovné kontrole projektů, která by mohla částku snížit.

"Pokud výkonný orgán, tedy regionální rada, nepřijde s jiným řešením, nebude pokračovat vyplácení dotací," potvrdila stanovisko předsedy ROP SZ Navrátila mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Jana Jabůrková. Podle ní by se pak muselo ukončení činnosti ROP Severozápad řídit pravidly EU.

Ministerstvo financí ale platbu odmítá a snažilo se s představiteli krajů domluvit. Navrhlo jim, aby pokutu postupně spláceli jako půjčku od státu. V případě Karlovarského kraje by šlo o 100 milionů ročně, u Ústeckého o zhruba 180 milionů.

Řešení však zástupci krajů odmítali, protože by podle nich nezbývaly krajům peníze na pokrytí nákladů v dopravě či školství.

Šéf resortu financí Kalousek se ale s vedením krajů neshoduje ani v tom, kdo nese za situaci zodpovědnost.

Pochybení všech úřadů

Například zápis ze zasedání regionální rady z loňského prosince konstatuje, že "audit Evropské komise ověřoval činnost Auditního orgánu na 35 projektech. Audit objevil nedostatky jak v práci Auditního orgánu (ministerstva, pozn. red.), tak Pověřeného auditního subjektu, tak řídicího orgánu (regionální rady, pozn. red.). Nedostatky spočívaly v hodnotícím systému a ve výběru projektů." I hejtman Bubeníček se domnívá, že věc vznikla nedostatečnou kontrolou ministerstva.

Ministr však trvá na tom, že odpovědnost za pochybení nese jen regionální rada. Podle něj kraje doplatily na "machinace" svých vedení "a jejich kmotrů".

Premiér Petr Nečas (ODS) v reakci na krok Ústeckého kraje prohlásil: "Jsem přesvědčený, že tak jako stát platí za svoje státní operační programy, tak bezpochyby v případě regionálních operačních programů, za které nesou zodpovědnost kraje, musí tyto korekce zaplatit kraj. Představa, že řízení těchto programů je v rukou hejtmanů, ale platit za ně bude stát, je z nereálného světa."

Za mřížemi skončili tři ředitelé

Faktem je, že trestní odpovědnost nesou zatím jen lidé dosazení kraji.

Loni byl za korupci odsouzen bývalý ředitel Úřadu Regionální rady ROP Severozápad Peter Kušnierz. Následoval ho jak jeho předchůdce Petr Vráblík, tak jeho nástupce Pavel Markvart (ODS). Oba čelí obvinění z machinací s dotacemi spolu s bývalým náměstkem ústecké hejtmanky Pavlem Koudou (ČSSD).

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist