Úřednická vláda může podle ústavy vládnout ještě několik měsíců, i kdyby příští týden důvěru nezískala. Uvedl to premiér Jiří Rusnok serveru Aktuálně.cz.

Rusnok argumentoval i vládou Mirka Topolánka, která v demisi fungovala několik měsíců. O tom, zda důvěru získá nebo ne, budou poslanci jednat ve středu 7. srpna.

Strany ODS a TOP 09 už dříve avizovaly, že budou hlasovat proti. Sociální demokraté, komunisté a Věci veřejné budou o podpoře kabinetu ještě jednat.

Legitimita úřednické vlády podle Rusnoka vyplývá z Ústavy České republiky. Může podle něj vládnout dál i přesto, že od poslanců důvěru nedostane.

"Z ústavy to možné je, dokonce je to možné z hlediska ústavních zvyklostí. Pokud vím, Topolánkova vláda vládla čtyři a půl měsíce," řekl serveru premiér.

I bez mandátu může podle něj vláda dál provádět i politické kroky. "Dlouhodobě určitě ne. Krátkodobě v našem ústavním systému, jak je zřejmé, tak ano. Byly tady jiné vlády bez mandátu a konaly. V demisi paní ministryně Hanáková jmenovala šéfa Národní galerie - tam nebyla ani ta komise jako v případě Národního divadla," uvedl Rusnok. "Čili netvařme se, že se tady ocitlo nějaké zjevení z Marsu, invazivní komando, které najednou v té úžasně fungující české politické kultuře činí nějaké záhadné kroky. Krátkodobě nezbytné manažerské kroky činit je třeba," míní premiér.

Personální změny jsou v pořádku

Personální změny, jaké v nedávné době proběhly například v Českých drahách, hájí. Podle jsou v pořádku i proto, že jde o firmu, která se blíží hraně zadluženosti. "Nedovedu si představit, že by mě nechali sedět ve firmě, kde bych tlačil investice do produktů, které by našemu akcionáři přinášely ztráty," prohlásil.

Vyřešena je prý i situace kolem Národního divadla. Jeho ředitele Jana Buriana ministr kultury Jiří Balvín odvolal hodinu po Burianově nástupu do funkce. O den později ho ale znovu jmenoval. "Pan ministr měl poněkud naivní romantickou představu, že by bylo dobře, aby byly funkce v kultuře obsazovány otevřeným výběrovým řízením. Ale jak se ukazuje, kulturní fronta toho nežádá. Já žádný problém s panem Burianem nemám, ten ještě nic nepokazil, naštěstí, tak ať se v té funkci předvede," řekl Rusnok.

Do sněmovny ani jinam premiér kandidovat nehodlá a neplánuje ani vstoupit do Strany práv občanů - Zemanovci (SPOZ). "Vylučuji to," oznámil. Po ukončení své role jako předsedy vlády ale chce zamířil do bankovní rady České národní banky. "Budu se živit tím, čím jsem se živil doposud, a jak jsem veřejně několikrát říkal, pokud pan prezident setrvá na svém názoru, že bych byl dobrým kandidátem do bankovní rady ČNB, tak půjdu do bankovní rady," řekl Rusnok Aktuálně.cz.