Vláda Jiřího Rusnoka představila své programové prohlášení. V pátek ráno na jednání kabinetu premiér akorát zapracoval drobné úpravy.

"Využijeme všech dostupných nástrojů, abychom pomohli oživit českou ekonomiku, která už více než šest čtvrtletí po sobě trvale klesá," tvrdí předseda vlády Jiří Rusnok.

Druhým hlavním úkolem je záchrana a obnova pracovních míst.

Co se týče rozpočtu na příští rok, chce Rusnok dodržet maastrichtské kritérium. Tedy aby podíl deficitu státního rozpočtu na HDP byl menší než 3 procenta.

Premiér zároveň odmítl, že by jeho vláda měnila výši daní. "To nemá smysl, to dělat nebudeme. Klíčové je zajistit lepší výběr daní. Tam se situace postupně zlepšuje. A máme nástroje, jak ji i nadále zlepšovat," tvrdí.

Prioritou, která se opakuje u několika ministrů, je zlepšení čerpání peněz z evropských fondů. "Přebíráme velmi kritickou situaci po minulé vládě a snažíme se zachránit, co se dá," říká Rusnok.

Body programového prohlášení vlády jsou velmi podobné těm, které sestavil na základě odpovědí ministrů server IHNED.cz už před týdnem. Na ně se podívejte zde.

Více zaměstnanců na úřady práce a nábor policistů

Úřadům práce přibydou zaměstnanci. To chce ministr práce a sociálních věcí František Koníček zajistit mimo jiné převodem lidí z ministerstva na tyto úřady.

Ve zdravotnictví se bude řešit financování zdravotnických potřeb. Ministr vnitra určitě zvýší počty policistů i hasičů.

V oblasti průmyslové politiky se vláda zaměří na energie a jejich ceny. "Je tam i velký akcent na podporu výzkumného a inovačního potenciálu firem a spolupracujících výzkumných, vědeckých, školských institucí," dodal premiér.

Ministr životního prostředí Tomáš Podivínský se zaměří na program Zelená úsporám a jeho financování. "Bude posílený dalšími zdroji z volných disponibilních prostředků, které jsou v podniku Lesy ČR," řekl premiér.

Prioritou ministra dopravy budou investice v oblasti dopravní infrastruktury. "Je třeba změnit nastavení celého systému od záměru, investic, výstavby a provozování silniční i železniční infrastruktury. Aby se stavělo efektivně a rychle. To znamená ne platit za to, jak rychlá je prostavěnost, ale za to, jak rychle bylo dosaženo cíle," tvrdí Rusnok.

V resortu zemědělství se budou odstraňovat škody po povodních a má se stabilizovat podnikatelské prostředí v zemědělském sektoru. Prioritou má být také ochrana spotřebitelů a zajištění kvality potravin.

Programové prohlášení vláda během pátku odešle do sněmovny. Rusnok chce pak v úterý a ve středu navštívit jednotlivé poslanecké kluby, aby s poslanci vyjednával o možné podpoře vlády.

Podívejte se na programové prohlášení vlády Jiřího Rusnoka:

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se