Při hlasování v Poslanecké sněmovně chyběli v prvním pololetí roku 2013 nejvíce poslankyně na mateřské dovolené Gabriela Hubáčková (KSČM) a místopředseda ČSSD Michal Hašek.

Hašek, který je zároveň jihomoravským hejtmanem, přišel jen na 23 procent schůzí, kumulace funkcí ho tak v jeho případě evidentně omezuje ve výkonu mandátu.

"To je, jako kdyby zaměstnanec s osmihodinovou pracovní dobou odešel z práce v úterý dopoledne a už se do konce týdne neukázal," konstatoval Kamil Gregor ze sdružení KohoVolit.eu, které docházku zákonodárců dlouhodobě sleduje.

Absence vlády a Věcí veřejných

Hubáčková, která v únoru porodila, měla jen o procento horší výsledek. O moc více neměli také ministři bývalé vlády Petra Nečase (ODS). Expremiér se zúčastnil jen 31 procent hlasování, Karel Schwarzenberg 33 procent.

Své poslání nebral předešlou polovinu roku příliš vážně ani halasný kritik Nečasovy vlády Vít Bárta z Věcí veřejných, který přišel jen v 36 procentech případů.

"Už několik let za sebou vidíme, že poslanci, kteří vykonávají jinou funkci, mají nižší docházku do sněmovny. Hlasování se v první polovině roku nejméně účastnili poslanci Věcí veřejných. Naopak nejvyšší účast vykazuje dlouhodobě TOP 09," shrnul výsledky Gregor.

Nejvyšší účast při hlasování měli jmenovitě Rudolf Chlad a Josef Cogan (oba TOP 09), kteří přišli v 97 procentech, rekordmanem se stal bývalý hejtman Ústeckého kraje a poslanec za ODS Jiří Šulc, jenž dosáhl ještě o procento více.

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se