Podpis dohody o tom, že na české ambasády se vrátí zástupci ministerstva průmyslu, vnímají exportéři jako krok k celkovému zjednodušení přístupu na zahraniční trhy.

Ministr zahraničí Jan Kohout ji uzavřel s ministrem průmyslu Jiřím Ciencialou zhruba rok a půl poté, co o ní začali tehdejší šéfové resortů - Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Martin Kuba (ODS) jednat. Schwarzenberg ji však odmítal, protože nedlouho předtím obchodní rady nahradil svými lidmi.

Viceprezident Svazu průmyslu a obchodu Radek Špicar si myslí, že se díky dohodě podaří zvýšit šance exportérů a otevřou se nové možnosti.

"Ministerstvo zahraničí v posledních letech zavíralo ambasády v zemích důležitých pro export, jako je Kolumbie, a snižovalo počty významných pracovníků na zastupitelstvích, to se stalo například v Indii. Ministr Kohout slíbil, že zvýší počet konzulů tam, kde to nejvíce export potřebuje," tvrdí.

Podle Špicara bude přínosem i poskytnutí služebních pasů, které údajně obchodním radům zaručí v řadě zemí lepší postavení.

"V minulosti jsme vnímali některé komplikace způsobené nejednotným řízením," potvrdil zmíněné problémy například vedoucí komunikace největšího vývozce - Škody Auto, Jozef Baláž.

Schwarzenberg chtěl uspořit, vadila mu i minulost

Původní praxi, kdy český byznys v zahraničí zastupovali lidé dosazení ministerstvem průmyslu, změnil exministr Schwarzenberg (TOP 09), který se před dvěma roky rozhodl, že obchodní rady nahradí zástupci vybíranými ministerstvem zahraničí.

Zdůvodňoval to snahou o úspory a odstraněním zbytečné duplicity. Navíc mu vadila i komunistická minulost některých představitelů průmyslu.

Zemětřesení na ministerstvech. Rusnokova vláda už vyměnila přes třicet lidí - čtěte ZDE

Plány ministrů: Picek bude propouštět, Koníček pošle lidi z ministerstva na Úřad práce - čtěte ZDE

Jenže Ciencialův předchůdce Martin Kuba (ODS) začal po svém nástupu do čela resortu průmyslu usilovat znovu o návrat radů pod křídla svého ministerstva.

Dohoda, která měla vrátit mezi diplomaty lidi z ministerstva průmyslu, byla připravena ještě během jeho úřadování, Schwarzenberg ji ale nechtěl podepsat.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist