Při Nejvyšším státním zastupitelství vznikne speciální úřad, který bude mít na starosti korupci. Počítá s ním nový zákon o státním zastupitelství, který po měsících připomínkových řízení schválila ve středu vláda.

Nový zákon zároveň pevně stanovuje funkční období vedoucích státních zastupitelů, změnu způsobu jejich jmenování a odvolání.

„Nejvyššího státního zástupce bude nově jmenovat prezident republiky na návrh vlády předložený ministrem spravedlnosti, a to na období deseti let bez možnosti opakování dvou po sobě jdoucích funkčních období. Do této pozice bude moci být jmenován pouze státní zástupce, který vykonává právní praxi minimálně deset let, z toho pět let ve funkci státního zástupce,“ vysvětluje jednu z novinek šéf tiskového odboru ministerstva spravedlnosti Robert Schuster. Dosud šéfa žalobců jmenovala vláda na návrh ministra spravedlnosti.

Okresní a krajští žalobci budou mít křeslo jisté sedm let a budou vybíráni v konkurzu. Odvolat šéfy zastupitelství bude možné pouze před kárným soudem Nejvyššího správního soudu.

Úřad pro potírání korupce při Nejvyšším státním zastupitelství se bude zabývat vyšetřováním trestných činů přijetí úplatku, podplácení a nepřímého úplatkářství, závažnou finanční kriminalitou a závažnými zločiny úředních osob. Bude mít celorepublikovou působnost.

Jeho vedoucí, který bude ze zákona zároveň náměstkem nejvyššího státního zástupce, dostane funkci na deset let.

Návrh zároveň předpokládá zrušení vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci. Současná pražská vrchní žalobkyně Lenka Bradáčová už dala na vědomí, že se nechce ucházet o vedení nově vzniklého protikorupčního úřadu, ale chce se vrátit na kraj.

Zákon putuje ze Strakovy akademie do Poslanecké sněmovny a posléze Senátu. Předpokládá se, že by měl platit od 1. ledna 2015. Věcný záměr vznikal za exministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS), vláda premiéra Petra Nečase (ODS) ho měla k dispozici od loňského jara. Kabinet nakonec schválil věcný záměr až v říjnu, tedy až poté, co Nečas Pospíšila v čele ministerstva nahradil Pavlem Blažkem (ODS).