Takový případ detektivové nepamatují. A podle šéfa protimafiánského policejního útvaru Roberta Šlachty by se dokonce mohl dostat do učebnic kriminalistiky.
Policisté totiž minulý týden objevili v důmyslných skrýších na třech místech po celé zemi celkem milion litrů nezdaněného lihu.
Cisterny s téměř čistým alkoholem byly zabetenovány až dva metry pod zemí ve skladech, které používá společnost MORÁVIA-CHEM. Policistům a celníkům je pomohli najít geologové, poté přišla na řadu těžká technika soukromníků i hasičů. K zásobníkům se musela policie probourat sbíječkami, bagry a autogeny.
"Takový způsob uschování zde ještě nebyl," řekl Šlachta, když v úterý novinářům představoval detaily celé akce, která probíhala na třech místech: v areálu bývalé ostravské Likérky Daněk, ve skladu firmy MORÁVIA-CHEM v Hrobicích u Slušovic na Zlínsku a v bývalé cihelně v Háji u Duchcova na Teplicku. Daňový únik celníci předběžně spočítali na zhruba 300 milionů korun.
Společnost MORÁVIA-CHEM z Hrobic však odmítá, že by jí líh patřil. Prý o podzemních skladech nevěděla. "Máme tam jen sklady," řekl pro ČTK Roman Velísek z vedení firmy.
Souvislost s metylovou aférou
Na sofistikované skrýše kriminalisté narazili při vyšetřování metylové aféry, s níž nález přímo souvisí.
V případu zatím nikoho neobvinili, vyšetřování se týká několika lidí. Policie podezřelé podle Šlachty obvinila již počátkem roku v jiné kauze týkající se lihu.
"Majitelé objektů jsou osoby, které jsou obviněny ve zlínské kauze, je to navazující činnost, kterou v tom provádíme," uvedl Šlachta.
Jména sice nespecifikoval, nicméně detektivové již dříve obvinili z krácení daní dvaačtyřicetiletého muže z Kostelce s iniciálami R. B. Policisté tehdy objevili při několika akcích zhruba dva miliony litrů nezdaněného lihu.
Zda jde o podnikatele Radka Březinu, jenž stojí podle médií také za Likérkou Drak, ale Šlachta nepotvrdil. V lihovinách s etiketou Likérky Drak byly ve zlínském skladu její distribuční firmy Verdana dříve nalezeny lihoviny s 50 procenty jedovatého metylalkoholu.
"V současné době provádíme další šetření k tomu, abychom propojili líh s majiteli, kteří si jej tam nechali uskladnit," dodal Šlachta.
Kudy nádrže plnili a kudy odčerpávali?
Podle něho byly speciální nádrže vybudovány před osmi až deseti lety, jak dlouho byly využívány, ale Šlachta neupřesnil. Policisté přitom budovy již jednou prohledávali, podzemní nádrže ale tehdy při prohlídce neobjevili.
Stát chce mít lepší kontrolu nad alkoholovým trhem, sněmovna podpořila zavedení koncesí - čtěte ZDE
Detektivové také zatím neodhalili, kudy byly nádrže plněny a kudy z nich byl líh odčerpáván. "My si myslíme, že tam někde budou výpusti a nápusti, ale bohužel jsme je zatím nenašli," uvedl Šlachta. Bezprostřední okolí budovy přitom policisté důkladně prohledali.
Státu uteklo téměř 300 milionů
Podle předběžných výsledků testů byl v zásobnících čistý, 96procentní etanol bez příměsí. "Celkem bylo zajištěno cca milion litrů lihu. V případě, že by došlo k prodeji takového množství, vznikla by České republice na neodvedené spotřební dani škoda nejméně 285 milionů Kč," upřesnil mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták.
"Je to jeden z případů, který, když bude zdokumentován, tak se dostane do učebnic kriminalistiky," podotkl šéf ÚOOZ.
Ředitel generálního ředitelství cel Pavel Novotný pak dodal, že nyní bude nejsložitější dostat se do všech nádrží a líh přečerpat.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist