Dnes už bývalého ředitele protikorupční policie Tomáše Martince zřejmě čeká trest.

Kontrola policejního prezidenta totiž ukázala, že jednal nestandardně, když se letos v březnu sešel s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou a oznámil jí, že jeho detektivové se chystají trestně stíhat jejího manžela (s kterým už tři roky nežije) v souvislosti s kauzou předražené zakázky na IT služby na ministerstvu práce.

Správně však měl Martinec předat takovou informaci oficiální cestou na Vrchní státní zastupitelství v Praze a nikoliv osobně šéfce vysokého justičního úřadu.

"Došlo k nestandardnímu postupu, když pan plukovník Martinec zveřejnil informace z trestního spisu," řekl policejní prezident Martin Červíček, který ve středu podal podnět k zahájení kázeňského řízení s Martincem.

Pokud by řízení zjistilo, že se exředitel protikorupční jednotky skutečně dopustil kázeňského prohřešku, mohl by Martinec například na určitou dobu přijít o část platu nebo i o hodnost plukovníka. V krajním případě by dokonce musel od policie odejít.

Červíček: Netěší mě to

"Případný trest nyní nechci předjímat, počkejme na závěry kázeňského řízení," dodal Červíček s tím, že Martinec nespáchal trestný čin. "Celý závěr kontroly byl konzultován s Generální inspekcí bezpečnostních sborů a bylo konstatováno, že nejde o podezření ze spáchání trestného činu," řekl Červíček.

Jeho náměstek pro kriminální službu Václav Kučera podotkl, že Martince nevnímá jako bezpečnostní riziko. Tedy jako člověka, který pravidelně vynáší citlivé informace a je nespolehlivý.

Policejní prezident zároveň uvedl, že podle kontrolorů došlo k úniku informací z trestního řízení i do médií. Zatím ale není jasné, kdo konkrétně novinářům o stíhání manžela Bradáčové řekl. "V době, kdy k úniku mělo dojít, o tom vědělo zhruba deset osob," sdělil Červíček. "Netěší mě to," dodal.

Martinec České televizi řekl, že závěry respektuje, a zdůraznil, že informace o případu žalobkyni sice sdělil, ale nebyl tím, kdo je zveřejnil. Žádnou kauzu prý nevyráběl, ani neprodával informace.

Bradáčová v tiskovém prohlášení uvedla, že bere závěry kontroly na vědomí a za zásadní považuje systémové změny ve fungování protikorupční policie.

Podnět od Bradáčové

Podnět policejnímu prezidentovi k prošetření Martincova chování dala sama Bradáčová, která měla podezření, že na ni Martinec "vyrábí kauzu". A že někdo z protikorupční policie prodává informace médiím. Bradáčová to řekla moderátorovi rádia Frekvence 1. Nikoliv ale ve vysílání, ale až ve chvíli, kdy se domnívala, že neběží nahrávací zařízení.

Ještě předtím v přímém přenosu návladní vyvracela možnou podjatost v kauze IT zakázek ministerstva práce a sociálních věcí, v kterém policisté prověřují i jejího manžela.

Martincova rezignace

Martinec poté kategoricky odmítl, že by na Bradáčovou cokoliv vyráběl. Spor ale podle něj očerňuje práci útvaru, a proto již koncem dubna oznámil svou rezignaci.

Z funkce pak oficiálně odešel tuto středu. Uvedl, že si nedovede další spolupráci s Bradáčovou představit. Pražská vrchní státní zástupkyně si totiž také stěžovala na celkovou práci protikorupčního útvaru. Policisté podle ní zpracovávali řadu kauz mimo dozor státního zastupitelství - například případy týkají solárních elektráren.

Podle náměstka Václava Kučery se práce protikorupční policie nyní změní. Například se zpřesní, kdy bude muset vykonávat veškeré úkony pod dozorem státního zástupce. Změnit se má také vyšetřování některých daňových trestných činů nebo spolupráce s finančně analytickým útvarem ministerstva financí. Má také vzniknout informační centrum, ze kterého by neměly unikat informace.

Nové manažerské místo

Martinec bez místa nezůstal. Policejní prezident Červíček pak pro něj našel jinou manažerskou pozici: Martinec je od čtvrtka zástupcem ředitele Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování.

"Chtěli bychom na policejním prezidiu vytvořit určité analytické centrum, které by lepším způsobem sdílelo informace v šetření nejenom celorepublikových speciálních útvarů, a myslím si, že to bude znamenat posílení Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování a já bych byl velmi rád, kdyby pan Martinec zastával nějakou pozici v hierarchii tohoto úřadu," uvedl už dříve Červíček v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

A nový šéf protikorupční policie? Prezidium ho hledá v poptávkovém řízení, do kterého se mohou přihlásit policisté z 10. platové třídy. Uchazeči se mohou hlásit do 20. května, nový ředitel by měl nastoupit v polovině června.