Rudolf Němeček z Nejvyššího kontrolního úřadu prověřoval český mýtný systém. A ve své závěrečné zprávě byl nesmlouvavý. Bez okolků do ní napsal, že stát prodělává, když neumí vymáhat nezaplacené mýtné. Utíkají mu tak desítky milionů korun.
„V současnosti realizovaný způsob vymáhání mýtného a nedoplatků na mýtném a pokutách považuje NKÚ za neefektivní,“ napsal člen kolegia Rudolf Němeček.
Ředitelství silnic a dálnic podle něj v roce 2009 uzavřelo nevýhodné smlouvy s advokátní kanceláří exministra spravedlnosti Pavla Němce, která měla pohledávky v konsorciu společně s kanceláří BSP Lawyer Partners vymáhat.
Státu se sice na nezaplaceném mýtném vrátilo 18,3 milionu korun, ale musel za to zaplatit 56,8 milionu korun, tedy třikrát více. Jinými slovy: z jedné koruny vyplacené za služby konsorcia advokátních kanceláří BSP Lawyer Partners a Němec, Bláha a Navrátilová byl výnos 32 haléřů.
Podobných zjištění, kdy stát neprůhledně hospodaří a leckdy i plýtvá, jsou desítky. A týká se to i dotací z evropských fondů, které mnohdy končí ve zbytných projektech, jako jsou nové hotely či golfová hřiště.
„Na dotacích pro hotely a golfová hřiště nevidím žádný smysl. Musím se ptát, proč se podporují z veřejných peněz,“ kritizuje Miloslav Kala, prezident Nejvyššího kontrolního úřadu.
Na co kontroloři při svých auditech narazí? Kde všude stát špatně hospodaří? Ptali jste se šéfa kontrolorů Miloslava Kaly.
Online rozhovor
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist