Miloslav Kala, čerstvě zvolený prezident Nejvyššího kontrolního úřadu, se nevzdává představy, že by jím vedený účetní dvůr měl větší pravomoci.

V lednu sice senátoři zablokovali změnu Ústavy, která by NKÚ dovolila koukat pod prsty i obcím a krajům, s poslanci ČSSD už ale pracuje na nové verzi.

Nejde přece o to, že bychom chtěli kontrolovat obce a kraje, jde o používání veřejných prostředků bez ohledu na to, kdo je spravuje a vynakládá,“ řekl Kala v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

V návrhu, na němž se má podílet i senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, se prý budou řešit i velké státní firmy jako například ČEZ.

Posílit pravomoci kontrolorů si dala za cíl i stávající vláda, pokus ale narazil v Senátu. Proti se postavili senátoři, kteří jsou zároveň často i starosty či primátory. A to včetně sociálních demokratů - Miloslav Kala přitom byl do roku 2008 poslancem za ČSSD.

To, co prošlo sněmovnou a zamítl Senát, byl nejzazší kompromis, na který jsme byli ochotni přistoupit,“ dodal pro HN Kala s tím, že pokud by úřadu měly přibýt jen nové papírové pravomoci, byl by raději, aby zůstal nynější stav.

Nejvyšší kontrolní úřad dnes může nahlížet jen do účetnictví ministerstev a jejich podřízených organizací, může také kontrolovat, jak jsou čerpané dotace z EU. Do hospodaření obcí, krajů či firem se státní účastí ale přístup nemá.

Jedním ze sociálních demokratů, kteří se na předchozím návrhu s koaličními zákonodárci podílel, byl i šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

„Jak jsem se bavil s řadou senátorů a starostů malých a středních obcí, jim vůbec nevadí to, když budou kontrolováni a už vůbec ne Nejvyšším kontrolním úřadem. To, co jim vadí, je, že stát bohužel zatím nezajistil, aby některé věci nebyly kontrolovány třikrát zatímco jiné vůbec,“ uvedl Tejc.

Nový návrh, na kterém se podílí i Kala, by podle Tejce mohl být hotový během několika týdnů.

Velký rozhovor s Miloslavem Kalou si přečtěte v pátečních Hospodářských novinách.

ctete patek