Pražský městský soud dnes vyhověl žalobě exšéfa Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Františka Dohnala, který se domáhal ochrany před nečinností Poslanecké sněmovny. Poslanci doposud nerozhodli o Dohnalově odvolání proti pokutě, kterou ho potrestali za neposkytnutí součinnosti při kontrole NKÚ.

Soud sněmovně uložil, aby řízení uzavřela do 30 dnů od právní moci rozsudku. Sněmovna také musí zaplatit náklady řízení ve výši přibližně 12 000 korun.

Kontrolní výbor sněmovny uložil Dohnalovi v roce 2010 pokutu 50 tisíc korun kvůli tomu, že výboru odmítl vydat podklady umožňující audit hospodaření NKÚ. Dohnal se proti tomuto rozhodnutí odvolal, odvolání však sněmovna zamítla, a tehdejší prezident NKÚ se proto obrátil na soud.

Ten mu loni v listopadu vyhověl, rozhodnutí o odvolání zrušil a věc poslancům vrátil k novému projednání. Sněmovna však nestihla rozhodnout v zákonné třicetidenní lhůtě, a proto na ni Dohnal podal žalobu.

Za opakovanou neochotu vydat materiály byl Dohnal potrestán i soudy, a to osmiměsíčním trestem vězení podmíněně odloženým na zkušební dobu 18 měsíců. Kvůli pravomocnému verdiktu musel odejít z čela úřadu. Tím, že s poslanci odmítl spolupracovat, poškodil podle soudů právo ČR na kontrolu hospodaření s majetkem státu, a zneužil tak pravomoc úřední osoby.

Někdejší prezident NKÚ se však stále cítí nevinný. Již dříve na svou obranu uváděl, že prověrka by narušila nezávislost úřadu.