Novým prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu bude Miloslav Kala. Nakonec se na něm po několikatýdenních dohadech a zákulisních jednáních dohodla většina poslanců a v úterý Sněmovna Kalovo jmenování posvětila.

Prakticky to bude jen úřední formalita, protože Kala v čele úřadu nyní stojí jako pověřený šéf. V minulosti byl viceprezidentem, řízení nejvyšších kontrolorů převzal poté, co rezignoval trestně stíhaný František Dohnal.

Kala nyní ještě musí počkat, až ho do funkce oficiálně jmenuje prezident Miloš Zeman.

Kala, který letos v srpnu oslaví padesátiny, vystudoval Fakultu strojní Vysokého učení technického v Brně. Poté pracoval ve strojírnách v Adamově jako konstruktér, později se stal obchodním ředitelem a členem představenstva.

Do politiky vstoupil 1998, kdy se dostal za ČSSD do zastupitelstva ve dvacetitisícovém Blansku. Od roku 2002 pak ve městě starostoval a zároveň úspěšně kandidoval do Sněmovny. Poslanecký mandát pak obhájil i o čtyři roky později.

V roli poslance se Kala angažoval zejména ve správních a dozorčích radách. Čtyři roky předsedal dozorčí radě České konsolidační agentury. To bylo od roku 2003 až do roku 2007, kdy byla agentura zrušena.

V roce 2008 předčasně opustil poslanecké křeslo a kolegové v dolní komoře parlamentu ho vzápětí zvolili jako viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu. Vedle této prestižní funkce Kala externě přednáší na Masarykově univerzitě.

Místo prezidenta NKÚ je neobsazené více než rok. Posledním šéfem byl kontroverzní František Dohnal, který byl odsouzený za zneužití pravomoci úřední osoby. Soud Dohnalovi vyměřil osmiměsíční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu 18 měsíců.

Že je Kala velkým favoritem na post po Dohnalovi, se ukázalo už při únorové volbě, kdy poslanci ještě prezidenta nezvolili. Kala získal nejvyšší počet hlasů, jenže to ještě nestačilo.