Ústavní soud vyhověl návrhu města Klatovy a dalších obcí, které se domáhaly práva samospráv na regulaci hazardu, a zrušil ustanovení zákona umožňující provoz loterijních terminálů do roku 2015. Ministerstvo financí zřejmě bude muset neprodleně rušit ta povolení, která jsou v rozporu s obecními vyhláškami.

"Napadené ustanovení zasahuje do ústavně garantovaného práva obcí na samosprávu, přičemž tento zásah nesledoval legitimní cíl," potvrdil soudce zpravodaj Miloslav Výborný.

Provozovatelé terminálů rozhodnutí tvrdě kritizují. Nelíbí se jim změna podmínek loterijního podnikání  a tvrdí, že teď posílí nelegální hazard.  "ÚS dnes rozhodl o tom, že se stát v podstatě vzdává regulace legálního herního průmyslu a předává tento segment trhu mafiím," řekl ČTK ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů (SPELOS) Petr Vrzáň.

Naopak občanská sdružení bojující proti hazardu rozhodnutí vítají. Očekávají hromadné rušení terminálů a obcím nabízejí pomoc při přípravě a prosazování regulačních vyhlášek. Aktivisté hráli významnou roli už při přípravě stížnosti proti částí zákona.

Co znamená rozhodnutí Ústavního soudu pro obce? Budou teď ve velkém zanikat herny, které "zdobí" ulice měst i vesnic? Je regulace hazardu dostatečná? Proč mají rozhodnutí odnést podnikatelé? A nemůže teď skutečně více kvést nelegální hazard? Na vaše otázky od 15:00 odpovídal on-line aktivista Matěj Hollan.

Zbývá vám ještě 0 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se