Ústavní soud (ÚS) vyškrtl z novely loterijního zákona ustanovení, které umožňovalo provozovat výherní terminály povolené ministerstvem financí až do konce roku 2014. Vyhověl tak návrhu města Klatovy, podle kterého norma bránila obcím v účinné regulaci hazardu. Ministerstvo zřejmě bude muset neprodleně rušit ta povolení, která jsou v rozporu s obecními vyhláškami.
"Napadené ustanovení zasahuje do ústavně garantovaného práva obcí na samosprávu, přičemž tento zásah nesledoval legitimní cíl," stojí v nálezu soudce zpravodaje Miloslava Výborného. Legitimním cílem přechodné lhůty prý nejsou ani očekávání provozovatelů, kteří prý měli počítat s rizikem změny podmínek loterijního podnikání, ani obavy státu z arbitráží.
Provozovatelé terminálů už ve středu vyjádřili obavu, že případný zásah ÚS posílí nelegální hazard. Upozorňovali také na možné soudní spory.
"Tvrzení, podle něhož by rušení (či změna) vydaných povolení k provozování interaktivních videoloterijních terminálů mohlo vyústit v zahájení sporů podle mezinárodních dohod o podpoře a ochraně investic, není nijak podloženo a jedná se o pouhou spekulaci," napsali v nálezu ústavní soudci.
"ÚS dnes rozhodl o tom, že se stát v podstatě vzdává regulace legálního herního průmyslu a předává tento segment trhu mafiím," řekl ČTK ředitel Sdružení provozovatelů centrálních loterních systémů (SPELOS) Petr Vrzáň. Nález označil za špatný signál pro celou podnikatelskou veřejnost.
Právo regulovat na svém území výherní přístroje všech typů přiznávají obcím starší nálezy ÚS. Přechodná doba zakotvená v loterijním zákoně jim to ale dočasně zkomplikovala. Sporná povolení vydalo v minulosti ministerstvo financí pro takzvané videoloterijní terminály, což jsou výherní automaty napojené přes síť na centrální dispečink. Původně měla platit až deset let. Některé obce chtěly terminály rušit okamžitě po nálezech ÚS. Novela zákona nakonec stanovila tříletou přechodnou dobu.
Kvůli lhůtě se na ÚS obrátily také některé další obce, například Židlochovice na Brněnsku. Jako modelový případ si však soud vybral stížnost z Klatov. Jde o obvyklý postup, kdy jeden podnět poslouží jako precedens pro rozhodování o ostatních podobných stížnostech.
ÚS předloni v kauzách Chrastavy na Liberecku a Františkových Lázní průlomově rozhodl, že obce mohou regulovat výherní zařízení všech typů, včetně centrálně řízených terminálů. Ministerstvo předtím bez větších výhrad dávalo terminálům zelenou i v obcích, které se jinak usilovně snažily bojovat s hazardem a nevydávaly povolení pro běžné automaty.
Rozhodnutí ÚS posílí právní jistotu, tvrdí ministerstvo financí
Ministerstvo financí čtvrteční rozhodnutí Ústavního soudu o provozování výherních videoterminálů vítá jako posílení právní jistoty a bude ho respektovat. Další postup zvolí po analýze verdiktu. ČTK to dnes sdělil Jakub Haas z tiskového oddělení ministerstva financí.
"Ministerstvo financí v této souvislosti požádalo Ústavní soud, aby v rámci svého případného zrušovacího rozhodnutí, stanovil další postup ohledně správních řízení vedených ministerstvem financí tak, aby byly dodrženy veškeré ústavně vymezené principy demokratického právního státu a naplněny základní zásady činnosti správního orgánu," uvedl Haas.
Haas připomněl, že tříletá přechodná lhůta do konce roku 2014 byla výsledkem dohody zákonodárců, loterijního průmyslu a Svazu měst a obcí ČR. "Ministerstvo financí ji muselo ze zákona respektovat, dokud Ústavní soud nerozhodne jinak," dodal.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist