Dvacet let čekal Jan Šafránek na omluvu za to, že ho soud neprávem poslal do vězení za znásilnění šestnáctileté dívky. Začátkem roku 2013 se jí od ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) dočkal poté, co mu soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Markéta Jirásková za justiční omyl přiznala odškodné ve výši 4,88 milionu korun.

Ministr Blažek proto ve čtvrtek podepsal, že se jeho resort proti verdiktu neodvolá a odškodné mu v plné výši vyplatí. „Stalo se to, co ministr slíbil panu Šafránkovi při jejich osobním setkání. Tento hrubý justiční omyl zanechal hluboké následky na osobním životě pana Šafránka i jeho blízkých,“ tlumočil ministrova slova Libor Fůs z tiskového odboru ministerstva.

Janu Šafránkovi bylo devatenáct let, když si pro něj na fotbalové hřiště přišli policisté. Jeho otec ho tehdy uklidňoval, že pokud nic neudělal, nemá se čeho bát. Jenže policisté byli jiného mínění. Tvrdili, že znásilnil dívku, ukradl motocykl...

Ač část důkazů svědčila v jeho nevinu, okresní a později i krajský soud Šafránka odsoudily do vězení. Nejprve na 3,5 roku, později na rok. I když policisté v roce 2006 nakonec vypátrali skutečného násilníka, stín sexuálního devianta na Šafránkovi zůstal. Proto žádal i finanční odškodnění.

Advokát Petr Kočí chtěl pro svého klienta původně 32 milionů korun, soudkyně Jirásková mu nakonec přiřkla necelých pět milionů. Sama připustila, že podobný případ česká justice nezná a nebylo tak, oč se opřít.

„Jsme rádi, že to nakonec takto dopadlo, a že soudkyně a ministr našli po těch letech nespravedlnosti, kterou pan Šafránek a jeho nejbližší prožívali, odvahu to vyřešit,“ dodal Kočí.