Silničáři v Libereckém kraji po více než sedmi hodinách otevřeli pro nákladní dopravu silnici I/10 od Tanvaldu na česko-polskou hranici.

Sníh komplikuje dopravu v celém kraji a motoristé by neměli vyjíždět bez zimní výbavy. V noci místy v regionu připadlo od deseti do 20 centimetrů mokrého sněhu.

"Je nasazena veškerá technika, přesto lokálně mohou nastat na silnicích nižších tříd nějaké problémy," uvedl Pospíšil. Silničáři doporučují velmi opatrnou jízdu. Vrstva rozbředlého sněhu leží i na hlavních tazích, včetně rychlostní silnice na Prahu. "Řidiči by se měli snažit o plynulou jízdu a zbytečně neriskovat," dodal dispečer.

Podle policie se od rána stalo už několik nehod. Tři auta se střetla krátce po šesté hodině u obce Pihel na silnici 9 a dopravu tam řídí policisté kyvadlově.

Další dvě auta se srazila u Stružince na Semilsku a jedno vozidlo narazilo do zábradlí ve Všelibicích na Liberecku. Havárie se zatím obešly bez zranění.

Nejvážnější nehoda se v noci stala na silnici mezi Hrotovicemi a Slavěticemi na Třebíčsku, kde se kolem 21:30 střetl autobus s osobním autem. Lehká zranění utrpělo pět cestujících v osobním autě.

Od pondělního rána přijala policie na Vysočině 50 oznámení týkajících se špatně sjízdných nebo nesjízdných vozovek.

Olomoucko hlásí první oběť

Řidič osobního auta zemřel v úterý časně ráno po nárazu do pilířového sloupu jednoho z mostů na rychlostní komunikaci nedaleko Olomouce. Zemřel na místě. Auto začalo po nárazu hořet. Oheň hasiči zlikvidovali, muži už ale pomoci nemohli.

Nehoda se stala před 04:00 u Velké Bystřice. "Náraz byl velmi silný, osobní vozidlo bylo zcela destruováno a rovněž došlo k jeho vznícení. Uvnitř ve vozidle bohužel zůstal zaklíněn řidič automobilu.

Hasiči po příjezdu během chvíle požár lokalizovali i zlikvidovali. Řidiči vozidla již nedokázali pomoci, ten zřejmě zahynul již po nárazu," uvedl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

Uzavřené silnice na Vysočině

Silnice na Vysočině jsou kvůli sněžení sjízdné jen s velkou opatrností. Kvůli spadlým stromům jsou uzavřeny dvě komunikace na Třebíčsku, a to Stropešín–Třesov a Mohelno–Dukovany.

Za posledních 24 hodin se v kraji stalo 72 dopravních nehod, při nichž bylo lehce zraněno 18 lidí. Desítky řidičů si stěžovaly na nesjízdné vozovky.

V noci na úterý připadlo v kraji pět až deset centimetrů mokrého sněhu, teploty se držely pod nulou. Kvůli větru se na silnicích tvořily závěje. Chemicky ošetřované hlavní tahy jsou převážně mokré se zbytky rozbředlého sněhu.

Na silnicích nižších tříd leží zledovatělý sníh. Silničáři byli v plném nasazení. "Jezdilo se prakticky celou noc. Venku bylo 119 sypačů a kolem 80 radliček," uvedl dispečer krajské správy a údržby. Spadlé stromy by podle jeho odhadu mohly být ze silnic na Třebíčsku odstraněny během dopoledne.

Na jihu Moravy hasiči likvidují spadané stromy

Na většině silnic na jihu Moravy leží rozbředlý sníh. Hasiči na mnoha místech Blanenska likvidují spadané stromy a větve, které blokují cesty.

Neprůjezdné jsou komunikace Bílovice nad Svitavou – Adamov a také Deblín–Tišnov. Situace se sice zlepšuje, ale pomalu, řekli ČTK pracovníci dispečinku jihomoravské údržby silnic.

S problémy musejí počítat řidiči na silnici I/43 z Brna do Svitav. U Lipůvky zůstalo stát v kopci několik kamionů. Problémový je i silniční tah Znojmo-Jihlava.

Všechny jihočeské silnice jsou sjízdné pouze se zvýšenou opatrností. Ve větší části regionu od pondělního večera sněží. Řidiči také musí počítat se zhoršenou viditelností.

Popadané větvě a stromy brzy ráno omezily nebo přerušily železniční dopravu například na tratích Opatovice nad Labem – Stéblová, z Dobřichovic do Prahy-Radotína, z Borohrádku do Týniště nad Orlicí a na úseku Milotice nad Opavou – Brantice. V úterý krátce po osmé hodině ráno bylo na železnici celkem sedm problémových tratí.

Strom spadlý pod tíhou sněhu také omezil provoz na železniční trati mezi Pardubicemi a Hradcem Králové.

V okolí Hlinska, Lanškrouna, Žamberka a v Železných horách pokrývá vozovky souvislá sněhová vrstva.

Na Moravskotřebovsku jsou komunikace druhé a třetí třídy v kopcovitých úsecích velice špatně sjízdné pro kamiony. Kolem Svitav a Moravské Třebové se tvoří náledí a sněhové jazyky.

Na železniční trati z Pardubic do Hradce Králové spadl mezi Opatovicemi nad Labem a Stéblovou strom na trakčním vedení. V úseku Hradec Králové – Opatovice je provoz zastaven, projet mohou pouze motorové vlaky.

Podle meteorologů by sněžit mělo i přes den, teploty vystoupají maximálně na plus tři stupně Celsia, na horách budou pod nulou po celý den. Vát má silný vítr, v nárazech bude dosahovat až 50 kilometrů za hodinu. Na hřebenech se budou tvořit sněhové jazyky.