V Královéhradeckém kraji v noci na středu napadlo několik centimetrů sněhu. Rozbředlý sníh leží na řadě silnic prvních tříd, zbytky rozbředlého sněhu jsou i na dálnici D11 z Prahy do Hradce Králové.

Sníh leží na řadě silnic nižších tříd. Řidiči by měli jízdě věnovat zvýšenou opatrnost, řekli ČTK silničáři.

Ve středu by mělo být v kraji většinou zataženo, místy se sněžením. Teploty by se měly pohybovat těsně pod nulou, na horách kolem minus šesti.

Nejhorší situace na Pardubicku

Silnice v Pardubickém kraji pokrylo na mnoha místech náledí. Silnice z Chrudimi do Pardubic je zablokovaná, policie od rána eviduje 30 nehod. Před náledím silničáři varují zvláště v západní části regionu.

U Medlešic na Chrudimsku se srazila dvě osobní auta a dodávka, frekventovaná státní silnice z Chrudimi do Pardubic byla asi na hodinu zcela uzavřena. Poblíž místa nehody bylo několik dalších havarovaných vozidel, většinou sjela do příkopu.

"Skoro neprůjezdná je i náhradní vedlejší silnice z Chrudimi přes Ostřešany. Auta jezdí krokem a cestu lemují vozidla v příkopu," řekl krajský operační důstojník. Další havárie náledí způsobilo například u Heřmanova Městce a Zaječic na Chrudimsku nebo u Čepí na Pardubicku.

Ve středu ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, často vál slabý vítr. V západní části regionu místy mrholilo nebo se vyskytovaly sněhové přeháňky. Teploty se držely několik stupňů pod nulou.

Plzeňsko nehlásí potíže

Až deset centimetrů sněhu připadlo přes noc v některých částech Plzeňského kraje. Zejména na severu regionu, kde byly přeháňky nejsilnější, byla od úterních 23:00 v terénu veškerá technika silničářů.

Všechny vozovky v kraji jsou sjízdné, leží na nich buď rozměklý sníh, nebo jsou projeté pluhem. V regionu se stalo několik menších dopravních nehod, žádné výrazné komplikace ale zatím policie ani silničáři nezaznamenali.

"Nejvíce sněhu napadlo na severu regionu, tedy na Tachovsku a Plzni-severu. V ostatních oblastech, jako je třeba Klatovsko, to bylo slabší, tam připadl jen poprašek kolem centimetru," uvedl krajský dispečer zimní údržby Jiří Slapnička.

Na Šumpersku a Jesenicku v noci sněžilo a na tamních silnicích ráno ležely zbytky rozbředlého sněhu. Řidiči by proto měli jezdit se zvýšenou opatrností. Ve zbývající části Olomouckého kraje jsou silnice většinou holé a suché. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

"V horských polohách Šumperska v noci napadly až dva centimetry sněhu a v nižších polohách to byl spíše poprašek. Na Jesenicku byly srážky o něco vydatnější a na celém jeho území napadly zhruba dva centimetry sněhu," řekl dispečer šumperské správy silnic.

Na Liberecku nehody přibývají

V Libereckém kraji napadlo do rána až deset centimetrů sněhu a na většině území kraje stále sněží. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností.

Problémy mohou mít kamiony ve stoupáních, i na hlavních tazích totiž leží vrstva rozbředlého sněhu, která může klouzat.

Podle informací policie přibývá dopravních nehod. Pozor by si měli dát motoristé na rychlostní silnici 35 ve směru z Turnova na Liberec. Na vrcholu Jeřmanického kopce havarovala dvě osobní auta a jeden pruh je tam uzavřen.

Na silnici 13 u Kunratic u Cvikova na Českolipsku havarovalo další osobní auto a skončilo v příkopě. Nehoda dvou aut je hlášena na stejné silnici také u Stráže nad Nisou ve směru na Krásnou Studánku.

Většina silnic ve Středočeském kraji jsou ve středu ráno kvůli sněhu sjízdná pouze se zvýšenou opatrnosti. Vozovky byly chemicky ošetřeny a řidiči by měli dávat pozor na zbytky rozbředlého sněhu. Na části území mohou dopravu komplikovat také sněhové přeháňky. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Dálnice v kraji jsou většinou mokré, zbytky rozbředlého sněhu však leží na hradecké D11 a plzeňské D5. Rozbředlý sníh je také na některých rychlostních silnicích, kde by měli dávat pozor především řidiči jedoucí po mladoboleslavské R10, chomutovské R7 a karlovarské R6.

Zbytky rozbředlého sněhu jsou také na většině vozovek prvních, druhých a třetích tříd. Řidiči by měli být opatrní hlavně na vedlejších silnicích na Rakovnicku a Kladensku, na kterých leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem.

Na komunikacích v západní polovině Česka se může ve středu kvůli mrznoucímu mrholení tvořit ledovka. Hrozba ledovky potrvá v Pardubickém, Královéhradeckém a některých okresech Středočeského kraje a Vysočiny do středečních 20:00, sdělil ČTK Český hydrometeorologický ústav.

Jeho varování před ledovkou se ve středních Čechách týká Kolínska, Kutnohorska, Mladoboleslavska a Nymburska. Na Vysočině by s ní měli počítat lidé na Havlíčkobrodsku a v okrese Žďár nad Sázavou.

"Lokálně se při mrznoucím mrholení očekává tvorba ledovky. Komunikace budou místy kluzké, řidiči a chodci by měli věnovat zvýšenou pozornost místním podmínkám," uvedli meteorologové a doplnili, že řidiči by měli při jízdě autem sledovat dopravní zpravodajství.