V ostravské aule Gong se v sobotu koná druhým dnem 37. sjezd ČSSD, nejsilnější opoziční strany.

Prvním bodem programu byla volba ženy do funkce místopředsedkyně strany. V souboji s Marií Benešovou uspěla místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková. Rozhodnout musela až druhá volba.

Už v pátek si sociální demokraté zvolili většinu nového vedení. Své posty bez problémů obhájili předseda Bohuslav Sobotka a jeho statutární zástupce Michal Hašek.

Místopředsedy strany se stali Lubomír Zaorálek, Martin Starec, Zdeněk Škromach a Milan Chovanec. Do vedení se naopak nedostal prezidentský kandidát Jiří Dienstbier.

On-line reportáž z pátečního prvního dne sjezdu ČSSD najdete ZDE

On-line reportáž

On-line reportáž byla ukončena
09:36

Dobré sobotní ráno, vítáme vás u on-line reportáže z druhého dne sjezdu ČSSD. Vše podstatné z pátku včetně pozoruhodné volby vedení strany najdete ZDE.

09:39
Gajdůšková, nebo Benešová?

Na sjezdu ČSSD v Ostravě nebyla v pátek večer zvolena ani jedna z kandidátek na stranickou místopředsedkyni, potvrdil v sobotu krátce po zahájení druhého dne sjezdu opoziční strany předseda volební komise Lukáš Kaucký. Ani nynější místopředsedkyně Marie Benešová s 271 hlasy ani senátorka Alena Gajdůšková s 269 hlasy od delegátů nedostaly potřebnou podporu.

Před druhou volbou mohou sociální demokraté navrhnout další jména. Podle stanov musí být jedním z místopředsedů ČSSD žena.

09:43
Očima Zdeňka Škromacha

Chcete vidět sjezd ČSSD očima Zdeňka Škromacha? Navštivte jeho už téměř legendární profil na facebooku. TADY

09:47
Fico na sjezdu ČSSD

K delegátům právě promlouvá slovenský premiér Robert Fico.

09:48
Pochvala za Sobotku

Fico vyjádřil spokojenost s tím, že si ČSSD v pátek zvolila za předsedu Bohuslava Sobotku.

09:48
Fico radí

Fico, jehož strana SMER je na Slovensku ve vládě, radí, jak zvládnout dopady ekonomické krize, hlavně velkou nezaměstnanost. První radou je, že strana musí být silná a nesmí se zmítat ve vnitřních sporech.

Druhou zásadou je podle Fica ochota dělat i nepopulární kroky, které třeba dočasně uberou straně na popularitě.

Třetí zásadou je, že doba je podle slovenského premiéra nakloněna levicové politice. "Dnes potřebuje svět, který je v ekonomické krizi, standardní sociálnědemokratické hodnoty," řekl Fico.

09:53
Fico proti zvyšování DPH

Fico řekl, že na Slovensku odmítl "poučky", aby jeho vláda usnadnila snažší propouštění a také, aby zvýšila DPH.

09:54
Daňová rada

Fico radí jít cestou progresivní daně.

09:56
Žádná nová žena

Během Ficova projevu přišla jedna volební zpráva: Žádná nová kandidátka nebyla nominována před druhým kolem volby stranické místopředsedkyně. O post se tak opět utkají nynější místopředsedkyně Marie Benešová a senátorka Alena Gajdůšková.

09:57
Fico o pravici

Fico: "Pravice nemá zájem na sociálním státě, viděl jsem to u nás v minulých letech. Nic jim není svaté."

10:02
Fico přiznal problém

Fico připustil, že Slovensko má velký problém s nezaměstnaností. Je na 14 procentech. Řešit to chce prý pomocí "fondů Evropské unie".

10:04
Fico přeje ČSSD úspěch

Ficům projev je u konce. Slovenský premiér znovu pochválil sjezd ČSSD za to, jaké si zvolil vedení a popřál své partnerské straně v Česku samé úspěchy. Delegáti ho odměnili dlouhým potleskem.

10:06
Jedna z reakcí na nezvolení Dienstbiera místopředsedou
10:13
Honzejk o sjezdu ČSSD

Sjezd dal přednost Zemanovi, jako stínovému vůdci před racionalitou - píše šéf komentátorů Hospodářských novin Petr Honzejk. Jeho celý názor si přečtěte ZDE.

10:19
Zmatek při zásadním hlasování

Krátce po Ficově projevu nechal předsedající sjezdu Michal Hašek hlasovat o změnách stanov, které měly mimo jiné umožnit vedení víc zasahovat do sestavování kandidátek. Delegáti to ale nakonec poměrně překvapivě odmítli.

Podle informací IHNED.cz za to může mimo jiné i to, že delegáti tak docela nepochopili, že jde o tak důležité hlasování a mnozí se domnívali, že jde jen o procedurální hlasování.

Změna by to přitom mohla být zásadní. Vedení strany by například mohlo snáze kontrolovat, jestli se do sněmovny nebo jiných orgánů nedostávají kmotři.

10:30
Šídlo: ČSSD učinila jedno ze svých tradičních, zcela iracionálních rozhodnutí
10:33
Sjezd z pohledu delegátů

Foto: HN - Jiří Zerzoň

10:39
Starec o nepříliš povedeném hlasování

Místopředseda strany Martin Starec o nepovedeném hlasování o stanovách:

"K přijetí změny stanov je potřeba tři pětiny zaregistrovaných delegátů, a to nám o kousíček uteklo. Takže stanovy máme, jen jsme nepřijali jejich změny. Pokud se ještě někdo v sále ozve, tak to budeme znovu řešit, ale já sám už to řešit nebudu a budeme o tom hlasovat na příštím sjezdu. Ta věc už pro dnešek skončila."

10:43
Co poslouchají sociální demokraté

Pokud se chcete dozvědět něco o vkusu sociálních demokratů, můžete si na jejich stránce pustit živý přenos. V pauzách ho kdosi nahrazuje diskotékovou hudbou ranných 80. let. Právě hraje hit s názvem "Sorry baby". Možná Jiřímu Dienstbierovi.

10:56
Našel se mobil

Zdeněk Škromach oznamuje, že se v sále našel mobil. Dodává, že ho pravděpodobně ztratila "blond delegátka".

11:19
Novou místopředsedkyní je Gajdůšková, porazila Benešovou

Místopředsedkyní ČSSD se stala místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková. Získala přesně potřebný počet hlasů - tedy 292. Na povinném postu rezervovaném ve vedení sociálních demokratů pro ženy vystřídá Marii Benešovou, kterou dnes v Ostravě v opakované volbě porazila.

11:27
VIZITKA: Kdo je Alena Gajdůšková

Alena Gajdůšková (58) - Senátorka, první místopředsedkyně Senátu, mluvčí stínové vlády ČSSD pro vědu a výzkum. Vystudovala pedagogickou fakultu v Ostravě a obor veřejná správa a regionální rozvoj na Vysoké škole ekonomické v Praze. Pracovala jako učitelka, vedoucí personálního oddělení stavební firmy, vedoucí odboru zlínského magistrátu a poradkyně předsedy vlády Vladimíra Špidly. V roce 1989 byla kandidátkou KSČ. Od roku 1990 byla členkou Hnutí za samosprávnou demokracii - Společnosti pro Moravu a Slezsko i jeho nástupnické Českomoravské unie středu (ČMUS). Po zániku ČMUS vstoupila v roce 1997 do sociální demokracie. Zlínskou senátorkou je od roku 2002, byla mimo jiné předsedkyní senátorského klubu ČSSD. Zdroj: ČTK

11:29
Luboši, vystupuješ, volal Škromach na Zaorálka, který se bavil se sličnou dámou

Atmosféra je dnes uvolněná. Svědčí o tom i vtípky, které se prezentují veřejně. Nynější předsedající sjezdu Zdeněk Škromach hlasitě vyzval kolegu Lubomíra Zaorálka, že má zahájit další bod programu. Škromach přitom na Zaorálka veřejně prozradil koketování s jakousi kolegyní. "Vystoupit by měl kolega Zaorálek, ale baví se tam s mladou sličnou dámou. Luboši, vystupuješ," volal Škromach do mikrofonu.

11:33
Zaorálek: Chceme rostoucí mzdy, které nepožere inflace

Zaorálek nyní hovoří o klíčových bodech programu ČSSD. A co chtějí slíbit voličům? Nic překvapivého. "Lidem musíme dát práci, která je bude bavit. A rostoucí mzdy, které nepožere inflace," říká Zaorálek. "Nesmíme chtít stát, který je jako nyní nepřátelský k lidem," dodává místopředseda strany.

11:38

Předseda volební komise právě veřejně oznámil, že se Alena Gajdůšková stala místopředsedkyní. Sama pak požádala o slovo a všem poděkovala. "Děkuji a jsem vaše," řekla.

11:40

U řečnického pultíku se teď vystřídají ministři stínové vlády. Podle všeho budou především kritizovat postup kolegů z kabinetu premiéra Petra Nečase. začal první místopředseda ČSSD Michal Hašek, stínový ministr zemědělství. Chce, aby si ČR vzala příklad ze sousedních zemí. "Podívejme se, co pro zemědělce a potravináře udělali například Slováci za Róberta Fica," řekl Hašek.

11:46
Sobotka: Pojďme změny stanov ještě jednou prodiskutovat

Stranický šéf Bohuslav Sobotka nyní blok přerušil a vyzval krajské předsedy, aby s ním šli prodiskutovat ještě jednou zamítnutou změnu stanov. Sobotkovi se nelíbí, že plénum návrh zamítlo. "Pojďme to ještě jednou zvážit a prodiskutovat, věnovali jsme se přípravě změny stanov řadu měsíců," řekl Sobotka.

11:55
Mládek řekl, jak konkrétně by ČSSD zvýšila daně z příjmu

Stínový ministr financí a uznávaný ekonom Jan Mládek ve svém vystoupení naznačil, jak přesně by se měly měnit daně, pokud ČSSD vyhraje příští rok sněmovní volby. Zavede se progresivní zdanění fyzických osob s tím, že horní sazba bude 38 %. Dojde i ke zvýšení daně z příjmu právnických osob z 19 % na 21 %. A zavedena by měla být ještě druhá sazba daně z příjmu právnických osob a to ve výši 30 %. Platila by pro banky a firmy z telekomunikací a energetiky. "Je legitimní stížnost na to, že hodně peněz tam odchází na dividendách," řekl Mládek. ČSSD prý vyhlásí i boj proti švarcsystému. "Nevybírá se dost peněz na sociální systém," podotkl Mládek.

12:03
O stanovách se bude hlasovat znovu. Někteří delegáti už ale obědvají

Do příspěvků stínových ministrů znovu vstoupil předseda Sobotka. O změně stanov se bude hlasovat znovu. Došlo tak ke kuriózní situaci: někteří delegáti už nemohli hlady vydržet a zašli si na oběd. "Prosím organizátory, aby se pokusili je vrátit zpátky k důležitému hlasování," řekl nynější předsedající sjezdu Zdeněk Škromach.

12:06

Pauzy využijí ke svým projevům další stínoví ministři. Teď je na řadě Marcel Chládek, stínový ministr školství.

12:07
Chaos v programu: Chládek nemohl domluvit, hlasuje se o stanovách

Jenže Chládek hovořil jen necelou minutu. Pak ho Zdeněk Škromach přerušil. Bude se hlasovat o změně stanov. "Marcelu Chládkovi pak prodloužíme řečnickou lhůtu tří minut," chlácholí Chládka Škromach.

12:09

Místopředseda Martin Starec nyní přečetl změny stanov, o kterých se bude hlasovat. Delegáti odhlasovali, že se o změnách bude hlasovat. Jen pro připomenutí: změny stanov mají mimo jiné umožnit stranickému vedení zasahovat do sestavování krajských kandidátek.

12:13

"Zatímco stranický předseda Bohuslav Sobotka se snaží udělat vše pro to, aby byla změna stanov napodruhé přijata, řada jeho kolegů si dál nerušeně pochutnává na obědě," hlásí z Ostravy reportérka Martina Součková.

12:14
Delegáti přijali změnu stanov

Nakonec ale změna stanov byla přijata třípětinovou většinou delegátů.

12:16
Chládek: Školství je děravý kbelík

A teď už opět dostává šanci stínový ministr školství Marcel Chládek, aby si postěžoval, co všechno je v systému českého vzdělávání špatně. "Mám pocit, že školství je děravým kbelíkem. Jdou do něj peníze, ale ne na vzdělávání, ale na pochybné projekty," řekl Chládek.

12:30

Nyní vystoupil stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier. A na úvod své řeči si rýpl do delegátů, které programové ideje strany jaksi nezajímají. Většina se jich totiž definitivně odebrala na oběd.

13:11
Někteří delegáti už sbalili kufry a odjíždějí předčasně

U řečnického pultíku se dál střídají stínoví ministři a ministryně. Některé delgáty už ale jejich vystoupení nezajímá. "Přestože je program sjezdu dnes naplánován až do 17. hodiny, někteří účastníci už areál opouštějí se sbalenými zavazadly," hlásí z auly Gong reportérka IHNED.cz Martina Součková.

13:24
Gajdůšková: Mé zvolení je vyvážení odchodu Dienstbiera

Čerstvá místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková v rozhovoru pro IHNED.cz okomentovala nezvolení Jiřího Dienstbiera do vedení strany. "Delegáti jsou svéprávní, prostě to takto cítili. Je potřeba to respektovat," uvedla Alena Gajdůšková. Kompletní rozhovor čtěte ZDE.

13:31
Delegáti ČSSD odmítli v hlasování zrušit Bohumínské usnesení

Delegáti odmítli zrušit takzvané Bohumínské usnesení, kterým si v minulosti zakázali spolupráci s komunisty na vládní úrovni.

13:33

A nyní závěrečný projev předsedy Bohuslava Sobotky. Podle něj byl na sjezdu zvolen "soudržný a dělný tým", který v příštím supervolebním roce "porazí bezohlednou pravici". Sobotka si také pochvaluje, že byl i s "drobnou nehodou" schválena změna stanov, díky kterým si vedení strany vymínilo právo škrtat na krajských kandidátkách.

13:35
Sobotka ukončil 37. sjezd ČSSD

Bohuslav Sobotka právě sjezd oficiálně ukončil. Tím zároveň končí i naše on-line reportáž. Přejeme příjemné sobotní odpoledne.