Poslanec David Rath je nejblíž k propuštění z vazby od jeho květnového zatčení. Jeho žena a otec v pondělí složili dvoumilionovou kauci, kterou v pátek stanovil obvodní soud Praha - východ, jeho mluvčí Jiří Wažik to potvrdil serveru Aktuálně.cz.

Jednoznačně proti propuštění poslance na svobodu vystupuje státní zástupce Petr Jirát, který argumentuje, že stále trvají důvody, proč je Rath ve vazbě a podal stížnost ke krajskému soudu.

Podle mluvčí Zuzany Steinerové ze středočeského krajského soudu, který bude o propuštění Ratha na kauci rozhodovat verdikt nepadne do konce týdne. "Než spis dostaneme, má soud na rozhodnutí čtrnáct dní," řekla serveru IHNED.cz.

Rathův advokát Adam Černý v pátek uvedl, že jedním z důvodů pro rozhodnutí o propuštění politika na kauci bylo i vážné zranění Rathova otce Ratmíra, který si zlomil páteř. "Je nepohyblivý a je odkázán na péči dalších osob," vysvětlil Černý.

Žalobce Petr Jirát už dříve řekl, že chce Davida Ratha obžalovat nejpozději na přelomu března a dubna. Rath obvinění odmítá.

"Spisový materiál je velice rozsáhlý - několik desítek svazků. Na případu intenzivně pracovali kriminalisté našeho útvaru více než jeden rok," uvedl Ibehej. Kvůli značnému množství dokumentů také podle Jiráta déle potrvá, než státní zástupce materiály prostuduje.

Policie obvinila v květnu Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku. Před Vánoci kriminalisté ukončili shromažďování důkazů. Ratha pak kvůli seznamování se spisem převezla eskorta z Litoměřic do ruzyňské vazební věznice v Praze. Politik i jeho spoluobžalovaní pak měli na prostudování spisu čas zhruba do poloviny února.

Například Rathův advokát Roman Jelínek však tehdy uvedl, že by poslanec uvítal více času. Prý měl 12 dní na přečtení zhruba 23.000 stránek.

Rath si údajně vzal sedm milionů za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V září mu policisté rozšířili stíhání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman je prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.

Škoda, kterou Rath a jeho spoluobvinění způsobili, se podle Jiráta pohybuje v desítkách milionů korun. Jde o částky, které již stát a středočeský kraj vyplatily na některé zakázky.

Skupina však bude podle něho obžalována také z pokusu získat zhruba 300 milionů z evropských dotací. Z těchto peněz však Evropská unie nic nevyplatila, kvůli stíhání bylo vyplácení zastaveno. Do celkové škody pak budou politikovi a jeho kolegům připočítány také výše úplatků.

Spolu s Rathem je stíháno dalších deset lidí, kromě poslance zůstávají ve vazbě ještě dva jeho spoluobvinění. Soud zatím nepropustil ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího partnera - bývalého poslance Petra Kotta.