Policie údajně rozkryla systém korupce na ministerstvu práce a sociálních věcí v kauze IT zakázek, v níž stíhá 12 lidí.

Bývalý ministrův náměstek Vladimír Šiška spolu se dvěma nejvyššími jednateli Fujitsu Technology a členy managementu firem Vítkovice IT Solutions, Digi Trade, Skill a Techniserv podle policistů uzavřeli dohodu, že obejdou povinnost vyhlásit soutěž a rozdělí si trh s výplatou dávek.

Čtyři firmy měly vyvinout na vlastní náklady nové systémy, přes něž by se pak dávky vyplácely. Jednu z firem vlastní i otec nezařazené poslankyně a bývalé véčkařky Kristýny Kočí. Uvedla to ve svém úterním vydání Mladá fronta Dnes.

"Předem bylo dohodnuto, že následně tyto aplikace poskytnou MPSV k užívání za symbolickou cenu a MPSV bude za provoz platit Fujitsu, která část takto získaných peněz rozešle společnostem," píše se v usnesení o zahájení trestního stíhání.

Šiškovy dodatky

Obvinění v kauze MPSV

MPSV

Vladimír Šiška, tehdejší 1. náměstek ministra
René Piták, 1. ředitel odboru IT
Milan Hojer, 2. ředitel odboru IT

Fujitsu Technology Solution

Radek Sazama, jednatel
Jiří Řehák, jednatel

Vítkovice IT Solution

Vladimír Měkota, místopředseda představenstva
Pavel Kocour, člen představenstva

Digi Trade

Radan Picek, jednatel

Techniserv IT

Luděk Telecký, jednatel

Skill

Antonín Kočí, jednatel

ministerstvo vnitra

Miroslav Duda, ředitel odboru rozvoje projektů a služeb eGovernmentu

Šiška poté uzavřel na již existující rámcovou smlouvu ministerstva vnitra s firmou Fujitsu novou prováděcí smlouvu a k ní dodatky, které zajistily, že dané firmy mohly nové aplikace pro dávky vytvořit a provozovat.

Firmy Digi Trade, Vítkovice IT Solutions, Techniserv a Skill vytvořily nové aplikace. Celkem si podle znaleckého posudku policie mohly firmy přijít na 386,12 milionu korun. Což je prý o 180 milionů korun více, než by ministerstvo platilo, kdyby nechalo běžet vše při starém a do dávek vůbec nesahalo.

Tehdejší ministr Jaromír Drábek (TOP 09) přitom tvrdil, že ministerstvo mělo díky výměně starých aplikací za nové ročně ušetřit 200 milionů korun.

Současná ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09) k případu uvedla, že nechá pracovat policii. "Jsme pochopitelně připraveni na tomto případu spolupracovat a poskytnout veškeré dokumenty, které budou vyšetřovatelé žádat," řekla listu.

Obviněným hrozí 12 let

Obviněným hrozí nepodmíněné tresty až do výše 12 let. Policie podle dokumentů, které má deník k dispozici, zahájila trestní stíhání 19. února.

Bývalý Drábkův náměstek Vladimír Šiška skončil vloni v říjnu kvůli kauze na několik týdnů ve vazbě, Drábek později pod tlakem rezignoval.

Stát může tratit stovky milionů

Jak upozornil server IHNED.cz, stát navíc na zakázce může tratit stovky milionů korun, které má dostat od Evropské unie. Tím, že nevyhlásil na zakázku soutěž, totiž porušil bruselská pravidla o transparentním výběrovém řízení.

Za to, že ho neuspořádalo, navíc ministerstvo dostalo od antimonopolního úřadu půlmilionovou pokutu. Stejný trest stihl i ministerstvo vnitra.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist