V Česku se dají na nečistě zadaném veřejném tendru vydělat klidně i stovky milionů korun.

Jako příklad může posloužit čerstvý osud obří dvoumiliardové zakázky exministra práce Jaromíra Drábka (TOP 09) na IT služby - tedy sady tendrů včetně systému pro výplatu sociálních dávek, které byly protizákonně zorganizované bez řádné soutěže a kvůli kterým Drábek musel jako ministr skončit. A navíc: kvůli kterým protikorupční policie stíhá jeho bývalého náměstka Vladimíra Šišku a také vysokého úředníka Milana Hojera.

Antimonopolní úřad sice v pondělí kvůli hrubým chybám některé zakázky zastavil a potrestal ministerstva práce a vnitra půlmilionovou pokutou, ovšem zastřešující dodavatelskou firmu Fujitsu Technology Solutions a její subdodavatele to finančně nebude bolet hned.

Stamiliony v kapse

Fujitsu má totiž v kapse jistotu, že minimálně další půlrok bude dostávat z eráru navzdory zpackanému IT tendru slušné peníze – podle propočtů serveru IHNED.cz, který měl možnost seznámit se s detaily kontraktu, se jedná o stovky milionů korun.

A to už je zajímavý bonus k dosavadnímu výdělku, který se podle smlouvy se šesti přilepenými dodatky z roku 2011 blíží jedné miliardě korun.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se