Cesta studentům do školy se patrně prodraží až o stokoruny měsíčně. Ministerstvo dopravy chystá návrh, kterým ještě letos zruší nárok dopravců na proplácení slevy pro cestující studenty. Důvodem jsou úspory.

Podle deníku Mladá fronta Dnes, který o připravovaném kroku resortu Zbyňka Stanjury (ODS) jako první informoval ve svém úterním vydání, dotace na levnější jízdenky vycházejí ministerstvo na dvě stě milionů korun ročně.

„Připravujeme nový cenový výměr, který nebude poskytování slev pro studenty a žáky dopravcům nařizovat,“ potvrdil listu mluvčí resortu Martin Novák.

Zrušení slev se týká autobusové i vlakové dopravy. Nyní je jízdné přibližně o čtvrtinu nižší než u dospělých pasažérů.

V ohrožení jsou především slevy na nedotovaných linkách, například z Prahy do Ostravy nebo mezi Prahou a Brnem.  Pro studenta, který dojíždí za výukou z Prahy do Olomouce, může zrušení slevy znamenat 440 korun týdně za jízdné navíc.

Ministr Stanjura připouští, že nové opatření může citelně dopadnout na rodinné rozpočty. Podle něj budou moci  dopravci dávat slevu ze svého. „Jednám s Českými drahami, aby zachovaly určitou formu slev pro žáky, studenty, ale i důchodce,“ poznamenal v MFD šéf resortu.

RegioJet: Budeme se bránit

Takový přístup se ale soukromým dopravcům nelíbí. Student Agency a RegioJet tvrdí, že budou nadále slevu na jízdném žákům a studentům poskytovat – ze svého. Zároveň ale ministerstvo varují, že svým rozhodnutím nesmí komerční dopravce poškodit.

„Pokud nám sebere kompenzace slev a na druhou stranu ponechá dotace například Českým drahám na provozování vlaků ve stejné výši, budeme se bránit a stát bychom okamžitě zažalovali o náhradu škody, protože by se jednalo o přímé poškození podnikání,“ konstatoval mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Loni vydal stát dopravcům za slevy 236 milionů korun, z toho necelých sto milionů dostaly železnice. Zdravotně postiženým pasažérům slevy zůstanou.