Výletníky, kteří si potřebují v nádražní hale ve Žďáru nad Sázavou odskočit na záchod, čeká kuriózní situace. Místo člověka, který vybírá tradiční pětikorunu za použití toalety, najdou zamčené dveře. A na nich ceduli, která je pošle k pokladně. Musí si vystát frontu a místo jízdenky do vzdálenější destinace zažádají o "jízdenku na WC".

Následuje platba pěti korun, obdržíte klíč a jízdenku, v nádražácké terminologii "vstupenku WC", na níž je vytištěno, že platí pro jednu osobu, odjezd je limitován datem a platí pro jedno použití. "To není
překlep, tento text na jízdence opravdu stojí,“ ukazuje studentka Lucie Stiborová modrý lístek, který je na první pohled k nerozeznání od jízdenky na vlak.

jizdenka

Podle přednosty stanice ve Žďáru nad Sázavou Jiřího Sysla jde o běžnou praxi.

"Sociální zařízení provozujeme na vlastní náklady, uklízíme je a zásobujeme hygienickými potřebami. Nemůžeme si dovolit nechat je volně otevřené," vysvětluje Sysel.

Vstupenkou nahrazují České dráhy zaměstnance, který by záchody hlídal a vybíral poplatek. "Vstupenka na záchod vypadá vizuálně stejně jako jízdenka, protože ji tiskneme na stejné mašině," dodává přednosta.


V loňském roce vydávaly České dráhy vstupenky na WC na dvou stech nádražích z celkové tisícovky, kterou provozují.

"Na formulář (přesně účtované tiskopisy) tiskneme z praktických důvodů – jednak je tím zajištěna přesná evidence plateb za použití WC (jízdenky se okamžitě načítají do prodejního systému) a zároveň cestující dostane daňový doklad," vysvětlila Kateřina Šubová, regionální mluvčí Českých drah. Pokladní tak nemusejí používat ručně psané bločky.

Vstupenky na WC dráhy prodávají spíše v menších stanicích. Na velkých nádražích toalety obvykle pronajímají a vybírání poplatků řeší soukromý provozovatel.