České dráhy začaly s výměnou tiskáren na jízdenky - změní se proto i vzhled jízdních dokladů. Staré jehličkové tiskárny jsou totiž na hranici životnosti, což mimo jiné znamená vysoké náklady na jejich údržbu.

Do konce června budou ve všech stanicích moderní tiskárny, které budou tisknout na termoreaktivní papír.

Dvě velké změny, které zaregistrují cestující Českých drah do konce června - termoreaktivní papír a nový bezpečnostní prvek, takzvaný 2D aztécký kód, který fakticky znemožňuje falšování jízdenek. Navíc se údajně zrychlí odbavování cestujících. Termotisk je totiž mnohem rychlejší než stávající tiskárny; také není tak hlučný. Nová technologie ušetří podle mluvčího Českých drah Radka Joklíka řádově miliony korun.

Investice dosáhla 20 milionů korun. Ostrý provoz tiskáren začal v těchto dnech v Praze a Olomouci, následovat budou Libčice, Roztoky nebo Nelahozeves.

Konkurenční dopravce RegioJet používá plně elektronický způsob pořizování jízdenek. Náklady na tisk jízdenky jsou tudíž minimální. „Více než 80 procent cestujících si kupuje jízdenku přes internet a stačí jen kód jízdenky,“ říká Aleš Ondrůj, mluvčí společnosti RegioJet.

České dráhy tímto způsobem v tuto chvíli jít nechtějí. „Konkurenční společnost vypraví jen několik vlaků denně, navíc všechny místenkové. České dráhy oproti tomu vypraví skoro sedm tisíc spojů denně. U nás si koupíte jízdenku a můžete jet jakýmkoli vlakem,“ upřesňuje Radek Joklík z Českých drah.