Podobný případ česká justice dosud nezná. Muž, který byl v roce 1993 odsouzen neprávem do vězení za znásilnění, nyní žádá po státu odškodné. Celkem 31 880 000 korun.
Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Markéta Jirásková tak měla nelehký úkol. Rozhodnout, zda tato částka odpovídá traumatu člověka, který žil téměř dvacet let s nálepkou násilníka. Nakonec mu přiznala odškodnění šestinásobně menší. „Bylo to hodně složité, podobný případ z české justice neznám,“ řekla v rozhovoru pro server IHNED.cz.
Janu Šafránkovi jste přiznala odškodnění ve výši pět milionů korun, z toho jste odečetla 120 tisíc, které od ministerstva spravedlnosti dostal za trestní řízení. Z čeho jste vycházela?
Žádný podobný případ po revoluci není a pokud bych měla srovnávat s dobou před rokem 1989, tak bych vycházela z úplně jiných, nesrovnatelných částek. Proto jsem se snažila porovnávat případy, kdy je lidem způsobena škoda na zdraví, a tak soud mimořádně navyšuje snížení společenského uplatnění. Přiznává se například mladým lidem, kteří jsou vinou někoho jiného připoutáni na vozík, nebo odkázáni na péči třetí osoby. V těchto případech se částky pohybují i do deseti milionů korun. To pro mne bylo vodítko. Soud má víceméně volnou úvahu, aby zhodnotil, jakou kvalitu života měl člověk před traumatem, poškozením, a po něm.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.