Sedmiměsíční vyšetřování vazebně stíhaného poslance a bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha by mělo být v nejbližších dnech uzavřeno. Protikorupční policie už podle úterní Mladé fronty Dnes shromáždila všechny důkazy, státní zástupce chystá obžalobu.

Soud by mohl začít v lednu, píše MfD.

Státní zástupce Petr Jirát deníku potvrdil, že policie už zadokumentovala všechny důkazy. Spis má téměř 50 svazků.

"V příštím týdnu by se s ním měli začít obvinění seznamovat. Poté podáme obžalobu," cituje MfD Jiráta.

Kromě Ratha obvinili kriminalisté dalších deset lidí. Zdokladovali údajnou korupci u šesti veřejných zakázek za téměř půl miliardy korun. Jen Rath za ně podle policie inkasoval nebo měl slíbené úplatky ve výši 21 milionů. Hrozí mu až 12 let vězení.

Obhájce: Odposlech potvrzuje Rathovu verzi

Rathovi obhájci tvrdí, že součástí spisu jsou pracovní přepisy odposlechů obviněného poslance, které podporují jeho tvrzení, že při odchodu z domu Kateřiny Pancové o úplatku nevěděl.

Rath se na počátku hájil tím, že si myslel, že je v krabici víno. Uvedl to i při svém prvním výslechu. Toto tvrzení pak podle advokáta Romana Jelínka potvrzují i přepisy odposlechů, které nyní policie zařadila do spisu. Rath na nich před odchodem z domu ředitelky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové a někdejšího poslance Petra Kotta například říká:

"Na to francouzské se těším" nebo: "Nesmím ho vypít moc najednou, to víš, to by mi večer zas bylo špatně".

Kromě odposlechů kriminalistům pomohla i výpověď podnikatelky Ivany Salačové, která v říjnu detailně popsala, jakým způsobem bylo se zakázkami manipulováno či kdo a jak vybíral peníze.

"Vzhledem k odposlechům, doznání Salačové a znaleckým posudkům nemám důvod na obvinění nic měnit," konstatoval Jirát.

Bývalého středočeského hejtmana policisté zadrželi a obvinili pro podezření z korupce v květnu v souvislosti s opravou buštěhradského zámku. Sněmovna jeho stíhání potvrdila. Později umožnila Rathovo stíhání pro další podezření, která se týkají údajného úplatkářství při pořizování vybavení do některých středočeských nemocnic.

Sedmiměsíční vyšetřování pak původní obvinění podle žalobce potvrdilo, píše úterní Mladá fronta Dnes.