Poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath se chce za každou cenu dostat z vazby. Nemá ale peníze na kauci, jejíž výši soud stanovil na čtrnáct milionů korun, tak vzkazuje, že na sobě nechá testovat třeba sledovací náramek.

Rath to sdělil v rozhovoru pro čtvrteční Mladou frontu Dnes, který jí poskytl písemně z vězení.

Podle MfD se Rath nyní soustředí na to, jak se dostat z vazby, kde prý prožívá psychické trauma. Čtrnáct milionů na kauci, již stanovil soud, však nemá.

"Od svých dětí a 81letého otce utéci nemohu. To by bylo stejné jako vězení - nemohl bych být s nimi a stal bych se celoživotním štvancem bez domova. Proto nabízím veškeré záruky - odevzdání pasu, denně se hlásit, sledovací náramek, tedy cokoli," napsal v obsáhlém dopise redakci.

Věří, že by jej mohlo ministerstvo spravedlnosti zařadit do programu, v němž na 25 vězních testuje nové sledovací zařízení. Náramky jsou však určeny jen pro odsouzené k domácímu vězení, ne pro lidi ve vazbě. I když se plánuje rozšíření, Ratha se už zřejmě týkat nebude.

Rath také deníku potvrdil, že ve vazbě píše třaskavou knihu. "Snad se mi podaří politický thriller ze skutečných událostí. Pracovní název je Absurdní proces," uvedl Rath v korespondenčním rozhovoru z vazby.

VIDEO: Rath mluvil o svém případu před poslanci: Chytili čudlu a chlubí se sumcem